Ceny prądu i gazu w 2022 roku wzrosły nawet o kilkaset procent. Odczuli to zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe. Ci, którzy jeszcze nie otrzymali rachunku próbują obliczyć wysokość opłat, aby przygotować się na ten nagły skok cen. Niestety, produkty w sklepach również mają wyższe ceny, co łączy się ze wzrostem inflacji. Aby chociaż trochę podreperować budżet można ubiegać się o dodatek osłonowy. Na czym polega i komu przysługuje? Nie tylko wniosek jest potrzebny, a i on przysparza kłopotów.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
17 grudnia 2021 r. Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym. To element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma być "receptą" na rosnące ceny energii, gazu i żywności. Osoba, która otrzyma dodatek nie musi rozliczać się z tego, na co wydała pieniądze, ale wcześniej musi wykazać, dlaczego go potrzebuje.
O dodatek osłonowy mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, które spełnią warunki i złożą wniosek. Niestety, kontrowersyjnym warunkiem numer jeden pozostaje dochód.
Świadczenie przyznawane jest wnioskującej osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę. Jeśli w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie przysługuje temu, kto pierwszy złoży wniosek. Formularz można znaleźć tutaj. Wniosek o przyznanie dodatku osłonowego może być złożony w gminie, bądź drogą elektroniczną.
Nie wszystkim pasuje forma wniosku. Na naszej stronie w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze poirytowanych obywateli:
Dodatek osłonowy - a wniosek 10 stronicowy
Specjalnie formularz długi, żeby połowa nie wypełniła
12 stron informacji pisanych odręcznie w XXI wieku
Jeśli wnioskujący przekroczy wspomniany wyżej próg, jego świadczenie zostanie pomniejszone w imię zasady "złotówka za złotówkę". Dla pozostałych dodatek osłonowy wyniesie rocznie:
Podwyższona kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania.