Jak otrzymać dopłaty do gazu i dofinansowanie do prądu? "Dodatek osłonowy, a wniosek 10-stronicowy"

Dodatek osłonowy to dla wielu recepta na rosnącą inflację. Dofinansowanie do prądu, czy dopłaty do gazu przydadzą się niemal każdemu. Wzrost cen wywołał niepokój obywateli, ale część z nich może złożyć wniosek i otrzymać pieniądze. Jak to zrobić? Dla wielu osób to kłopot.

Ceny prądu i gazu w 2022 roku wzrosły nawet o kilkaset procent. Odczuli to zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe. Ci, którzy jeszcze nie otrzymali rachunku próbują obliczyć wysokość opłat, aby przygotować się na ten nagły skok cen. Niestety, produkty w sklepach również mają wyższe ceny, co łączy się ze wzrostem inflacji. Aby chociaż trochę podreperować budżet można ubiegać się o dodatek osłonowy. Na czym polega i komu przysługuje? Nie tylko wniosek jest potrzebny, a i on przysparza kłopotów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Premier i rzecznik prasowy wbijają szpile Tuskowi. "Ciekawe, czy Donald Tusk coś robi, żeby obniżyć ceny prądu?"

Dofinansowanie do prądu, dopłata do węgla, dopłaty do gazu. Na co można dostać pieniądze?

17 grudnia 2021 r. Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym. To element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma być "receptą" na rosnące ceny energii, gazu i żywności. Osoba, która otrzyma dodatek nie musi rozliczać się z tego, na co wydała pieniądze, ale wcześniej musi wykazać, dlaczego go potrzebuje.

Dopłaty do prądu 2022. Wniosek nie wystarczy. Są warunki, które trzeba spełnić

O dodatek osłonowy mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, które spełnią warunki i złożą wniosek. Niestety, kontrowersyjnym warunkiem numer jeden pozostaje dochód. 

Świadczenie przyznawane jest wnioskującej osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę. Jeśli w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie przysługuje temu, kto pierwszy złoży wniosek. Formularz można znaleźć tutaj. Wniosek o przyznanie dodatku osłonowego może być złożony w gminie, bądź drogą elektroniczną. 

Nie wszystkim pasuje forma wniosku. Na naszej stronie w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze poirytowanych obywateli:

Dodatek osłonowy - a wniosek 10 stronicowy
Specjalnie formularz długi, żeby połowa nie wypełniła
12 stron informacji pisanych odręcznie w XXI wieku

Ile wynosi dodatek osłonowy 2022? To zależy od wielu czynników

Jeśli wnioskujący przekroczy wspomniany wyżej próg, jego świadczenie zostanie pomniejszone w imię zasady "złotówka za złotówkę". Dla pozostałych dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

  • gospodarstwo jednoosobowe – 400/500 zł
  • gospodarstwo 2-3 osobowe – 600/750 zł
  • gospodarstwo 4-5 osobowe – 850/1.062,50 zł
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1.1150/1.437,50 zł

Podwyższona kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania.

Więcej o: