Czy pracodawca może wysłać na urlop bez naszej zgody? Przymusowe wolne możliwe pod jednym warunkiem

Każdy z nas z niecierpliwością czeka na kolejne dni wolne, podczas których będzie mógł odpocząć od zawodowych obowiązków. Niektórych pracowników mogą one czekać szybciej niż przypuszczają. Czy pracodawca może wysłać na urlop bez naszej zgody? Owszem. Możliwe jest to jednak w ściśle określonej sytuacji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Edyta Herbuś pochwaliła się wakacyjnymi widokami

Osoby zatrudnione na umowach o pracę mogą skorzystać z przywileju, jakim jest urlop wypoczynkowy. W zależności od stażu pracy może on przysługiwać w wymiarze 20 lub 26 dni. Najlepiej wykorzystać go w danym roku kalendarzowym, inaczej powstaje nam urlop zaległy. Nie warto zwlekać z jego wzięciem, gdyż inaczej termin naszych wakacji wyznaczy nam pracodawca. 

Kodeks pracy określa, do kiedy trzeba wykorzystać urlop za 2021 rok. Czas jest ograniczony

Pełny wymiar urlopu wypoczynkowego płatnego pracownik na umowie o pracę nabywa z początkiem roku kalendarzowego. Większość z nas wykorzystuje go w całości, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. W takiej sytuacji przechodzi on na kolejny rok kalendarzowy jako urlop zaległy. Czas na jego wykorzystanie mamy do 30 września. W związku z tym, jeśli zostały nam jeszcze jakieś dni wolne za 2021 rok, to możemy z nich skorzystać do końca września 2022 roku. Zgodnie z kodeksem pracy możemy domagać się jego udzielenia jeszcze przez trzy lata. Po tym czasie roszczenia pracownicze przedawniają się, a niewykorzystany urlop przepada. 

Czy pracodawca może wysłać na urlop bez naszej zgody? Jest taka możliwość. Inaczej może zostać nałożona kara 

Rzadko dochodzi jednak do sytuacji, w których urlop ulega przedawnieniu. Pracownika nie czekają z tego tytułu żadne negatywne konsekwencje, ale pracodawcę owszem. Państwowa Inspekcja Pracy może w razie kontroli nałożyć na niego grzywnę o wysokości nawet 30 tys. zł. Zakłady starają się zatem unikać takich sytuacji i korzystają z przysługującego im prawa wysłania pracownika na przymusowy urlop zaległy. Pracownik nie może go natomiast odmówić. 

Czy można otrzymać ekwiwalent za urlop zaległy? Wypłata środków za przysługujące dni wolne możliwa w dwóch przypadkach

Wypłata środków finansowych za niewykorzystany urlop jest dopuszczalna, ale jedynie w dwóch przypadkach. O ekwiwalent możemy się ubiegać, gdy nie wykorzystamy dni wolnych z uwagi na wygaśnięcie lub rozwiązanie umowy o pracę. Wtedy pracodawca musi wypłacić środki najpóźniej w ostatnim dniu pracy pracownika. 

Więcej o: