Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
To przede wszystkim pandemia COVID-19 spowodowała, że tablice średniego dalszego trwania życia uległy zmianom. Dla części seniorów jest to szansa na otrzymanie większego świadczenia, jeśli zdecydują się złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Kto ma szansę na jego pozytywne rozpatrzenie?
Szansę na zwiększenie świadczenia mają seniorzy, którzy spełniają następujące warunki:
Autorem zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z wprowadzonymi poprawkami od 1 stycznia ZUS może przeliczyć emeryturę pracującemu seniorowi tylko raz na rok, a nie co kwartał, jak było dotychczas. Straty odczują zatem osoby, których świadczenia naliczano według zarobków oraz stażu. Nie będą oni mogli bowiem podwyższyć go poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Ministerstwo chciało w ten sposób ujednolicić zasady przeliczania świadczeń w starym i nowym systemie. Dodatkowo od 2022 roku nie ma możliwości doliczania okresów nieskładkowych. Oznacza to, że przy ponownym przeliczeniu będą liczyć się jedynie okresy składkowe — po 1,3 proc. z tytułu każdego roku składkowego. Do tej pory brane pod uwagę były okresy składkowe i nieskładkowe.
Główny zarzut, który pojawia się w komentarzach naszych czytelników, to fakt, że w celu ponownego przeliczenia emerytury należy złożyć wniosek. Zdaniem komentujących ZUS powinien to zrobić z automatu osobom, którym takie prawo przysługuje:
ZUS sam powinien przeliczyć emerytury tym emerytom, którym się należą podwyżki. Ludzie nie powinni składać wniosków o przeliczenie
ZUS faktycznie powinien z automatu przeliczać emerytury bez składania wniosku skoro zmiana następuje z urzędu
ZUS powinien z automatu przeliczyć, a nie znowu składać wnioski należy czy nie należy to jest czyste szaleństwo i oszukiwanie seniorów. Dużo z tych ludzi nawet nie ma możliwości wydrukować tego ichniego wniosku, bo nie mają komputera czy takiej możliwości