Ulgi dla seniorów 2022: kto i z jakich ulg może skorzystać? Ta grupa seniorów zyska najwięcej

Ulgi dla seniorów wprowadzone w 2022 roku to dobra wiadomość dla niektórych emerytów. Nowy Polski Ład zmienił ustalenia w kilku kwestiach, część emerytów skorzysta na tych zmianach na plus, zaś część niestety nie będzie miało takiej możliwości.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Seniorzy w 2022 roku zyskali wraz ze zmianami wprowadzonymi przez Nowy Polski Ład dodatkowe ulgi, z których mogą skorzystać. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami ze ulg będzie mogło skorzystać około 8 milionów seniorów. Podwyżka dotychczas otrzymywanych świadczeń to wynik zmian, na jakie mogą liczyć emeryci.

Zobacz wideo

Ulgi dla seniorów 2022. Aktywni zawodowo zyskają najwięcej

Kluczowe ulgi, z których będą mogli skorzystać seniorzy to przede wszystkim emerytura bez podatku oraz PIT-0. Na zmianach zyskają emeryci, którzy wciąż pozostają aktywni zawodowo oraz otrzymują najniższą wysokość świadczenia emerytalnego. Jest to więc zachęta do kontynuacji pracy przez najstarszych. Dzięki reformie podatkowej Polskiego Ładu aktywni zawodowo emeryci zaoszczędzą w przyszłym roku kwotę rzędu co najmniej 800 mln zł podatku.

PIT-0 dla seniorów: nie dla wszystkich

Zerowy PIT nie dla wszystkich oznacza brak zapłaty podatku, gdyż obowiązek ten w dalszym ciągu będzie dotyczył zdecydowanej większości. Emeryci powinni pamiętać o obowiązującym progu podatkowym, który obecnie wynosi 115 528 zł. Jeśli dochody emeryta będą mniejsze od tej kwoty, to senior będzie zwolniony z podatku całkowicie, przez co jego zarobki ulegną zwiększeniu. Z ulgi mogą korzystać kobiety powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia.

Polski Ład: Emerytura bez podatku dla pozostałych emerytów

Osoby najstarsze, które nie kontynuują pracy zawodowej i wybrali spokojny odpoczynek i rozwój swoich pasji, zainteresowań również mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki, gdyż ich emerytura będzie zwolniona z podatku. Warunkiem jest tylko próg, którego nie mogą przekroczyć emeryci, żeby skorzystać z ulgi podatkowej wprowadzonej przez Nowy Polski Ład. Kwota ta wynosi 2500 złotych. Składka zdrowotna, która wynosi 9%, będzie całkowicie odliczana od podatku w 2022 roku, zaś wcześniej ten procent wynosił 7,75%. Niestety te zmiany nie będą korzystne dla emerytów otrzymujących większą wysokość świadczenia, gdyż nie będą oni mogli skorzystać z ulgi dla seniorów

Więcej o: