Komu przysługuje dodatek osłonowy 2022? Gdzie i do kiedy złożyć wniosek?

Ostatnie dni na złożenie wniosku pozostały już osobom, które chciałyby ubiegać się o dodatek osłonowy 2022. Niektórzy rezygnują z tej możliwości, gdyż sądzą, że przekraczają dochód uprawniający do otrzymania dofinansowania. Nie wszystkie świadczenia są jednak brane pod uwagę przy jego wyliczaniu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy jesteśmy skazani na droższą energię?

Już tylko do poniedziałku 31 stycznia można złożyć wniosek o dodatek osłonowy, jeśli pierwszą ratę świadczenia chcemy otrzymać już w marcu. Gdzie składać wniosek o dodatek osłonowy? Osoby, które chciałyby to zrobić powinny udać się do gminy lub złożyć formularz online. Jedynym warunkiem decydującym o wypłacie dodatku są dochody. Co istotne, to nie wnioskujący musi je wykazać. Obowiązek ten należy do gminy z ewentualną pomocą MOPSu. 

Komu przysługuje dodatek osłonowy? Wypłata z tarczy antyinflacyjnej dla wybranych

Wysokość dodatku uzależniona jest od dochodów oraz ilości osób w gospodarstwie domowym. Maksymalnie można otrzymać: 

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem obowiązują te same kryteria, jednak wypłaty będą wyższe od 100 zł do 287 zł.

Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy? Rząd przygotował instrukcję

Osoby, które w celu złożenia wniosku udadzą się do gminy, mogą liczyć na pomoc urzędników. Pozostali, którzy zdecydowali się zrobić to samodzielnie online, mają do dyspozycji przygotowaną przez rząd instrukcję lub infolinię dostępną w dni robocze. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00 pod numerem +48 22 369 14 44 pomoc otrzymają osoby, które mają problem z wypełnieniem formularza. 

Dochodów opodatkowanych nie musimy wykazywać. Zrobi to za nas gmina 

Choć nie musimy głowić się nad tym, jakie dochody należy umieszczać we wniosku, to warto wiedzieć, które z nich nie są brane przez gminę pod uwagę podczas jego wyliczania. Część osób rezygnuje bowiem ze złożenia wniosku sądząc, że dofinansowanie im nie przysługuje. Do wyliczenia dochodu uprawniającego do wypłaty dodatku nie uwzględnia się tych, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Mowa tutaj m.in. o: alimentach na dzieci, stypendiach, dodatkach kompensacyjnych czy kombatanckich, dochodach uzyskanych z gospodarstwa rolnego, świadczeniach  rodzicielskich oraz zasiłku macierzyńskim. 

Więcej o: