Kiedy 13 emerytura w 2022? Kwota jest inna niż rok temu. Nie wszyscy dostaną ją w tym samym czasie

Seniorzy zastanawiają się, kiedy 13 emerytura w 2022 roku? Niestety, do niektórych emerytów może trafić z opóźnieniem. Kwota również ulegnie zmianie i będzie różnić się od tej z 2021 roku. Kto ją otrzyma i kiedy zastrzyk gotówki pojawi się na kontach seniorów?

Trzynasta emerytura ponownie zostanie wypłacona w 2022 roku. Trafi do seniorów wraz z podstawowym świadczeniem. Kiedy dokładnie? Okazuje się, że nie wszyscy dostaną ją w tym samym czasie. Zmianie uległa również wysokość świadczenia. Czy w związku z Nowym Polskim Ładem będzie ona wyższa, czy niższa? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wyjaśniamy, kto ją otrzyma i jakie zmiany wprowadzono.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Dla kogo jest 13 emerytura i czy obowiązują warunki, aby ją otrzymać?

Trzynasta emerytura przysługuje większości seniorów. Nie obowiązuje bowiem próg dochodowy, tak jak w przypadku czternastej emerytury w 2021 roku. Trzynastkę otrzyma senior, który jest uprawniony do:

  • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Jedynie osoby, u których prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca danego roku, nie skorzystają z trzynastej emerytury.

Kiedy 13 emerytura w 2022 roku trafi na konta seniorów? Terminy różnią się

Podobnie jak w roku 2021, pieniądze trafią na konta emerytów już w kwietniu, wraz ze świadczeniem podstawowym. Jest jednak grupa seniorów, która będzie musiała zaczekać. W przypadku osób, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne, trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju wraz z tymi świadczeniami.

Ile wynosi 13 emerytura w 2022? Może wzrosnąć... albo zmaleć

Prognozy dotyczące trzynastej emerytury są dobre. Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami, trzynasta emerytura w 2022 roku wzrośnie. Niestety, nieznacznie.

Jeśli najniższa emerytura i trzynasta emerytura w 2021 roku wynosiła 1 250,88 zł, to przewidywany stopnień waloryzacji wynosi 7%. Wówczas kwota wzrośnie do 1338,44 zł. Oczywiście brutto. Jeśli stopień waloryzacji wyniesie 8%, to trzynastka wyniesie 1350,95 zł, a jeśli 9% to 1363,46 zł.

Tarcza antyinflacyjna może nie przynieść zamierzonych efektów. Ostateczna wysokość waloryzacji zostanie ustalona w lutym 2022 roku. W każdej chwili rosnąca inflacja może przyczynić się do obniżenia "trzynastki" w związku z kryzysową sytuacją. 

Więcej o: