Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielu z nas szuka sposobu jak podreperować swój budżet, który jest w kiepskiej sytuacji przez ceny ogrzewania i inflację. Jednym z nich jest dopłata do ogrzewania, czyli dodatek osłonowy. Istnieje też inny program, z którego możemy skorzystać, aby nasze rachunki za ogrzewanie się zmniejszyły.
Budżet na dodatek osłonowy został zwiększony do 4,7 mld złotych. To ile pieniędzy otrzymamy rocznie, zależy od ilości osób w domu. Gospodarstwa:
Osoby, które ogrzewają dom węglem, otrzymają więcej pieniędzy z dodatku osłonowego. Kwoty roczne w ich przypadku wyglądają trochę inaczej:
Skorzystać z niego mogą jedynie osoby ze wpisem w CEEB. Warto jednak wiedzieć, że cała procedura wpisu może potrwać do 6 miesięcy. Jednak czas na złożenie wniosku o dodatek jest ograniczony. Samorządowcy chcą, aby rozszerzyć grono beneficjentów i ubiegają się o to, aby wystarczająca była sama deklaracja złożona w CEEB.
Na przełomie I i II kwartału 2022 roku wystartować ma program Ciepłe Mieszkanie. Ogłoszony został on przez NFOŚiGW. Trafić ma do posiadaczy budynków wielorodzinnych, a także wspólnot mieszkaniowych. Ma on pomóc w wymianie źródeł ciepła i poprawie efektywności energetycznej lokali mieszkalnych a w związku z tym zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. Dofinansowanie będzie wynosiło od 13 tys. zł do 26 tys. zł., a w jego ramach możliwe jest:
Wniosek o dodatek osłonowy można składać w gminie, ale także online. Opcję taką mają osoby posiadające tzw. Profil Zaufany. Najlepiej złożyć go do 31 stycznia, jeśli chcemy otrzymać wypłatę jeszcze w marcu.