Podwójna waloryzacja emerytury 2022. Donald Tusk zapowiedział nowy projekt ustawy

GUS przedstawił tzw. inflację emerycką, na podstawie której ustalana jest waloryzacja rent i emerytur 2022. Jej wysokość zaniepokoiła seniorów, gdyż jest zaskakująco niska, biorąc pod uwagę jedną z najwyższych inflacji od lat. Plan jak temu zaradzić przedstawił na sobotnim kongresie Donald Tusk.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Marcowa waloryzacja ustalana jest na podstawie inflacji produktów i usług oraz 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia. W związku z galopującą inflacją prognozy ekspertów przewidywały, że możemy mieć do czynienia z rekordową waloryzacją świadczeń. Opublikowane przez GUS dane ostudziły jednak nieco ten entuzjazm. Z projektem nowej ustawy postanowił więc wystąpić przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk. Jaka będzie waloryzacja emerytur w 2022 r.?

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska zmieniła fryzurę. Fani: Inna twarz!

Waloryzacja emerytur 2022 – tabela netto. ZUS powinien wypłacić świadczenia wyższe o przynajmniej 9 procent

W projekcie budżetu wskaźnik waloryzacji został umieszczony na poziomie 4,89 proc. Jednak według zapowiedzi samej minister Maląg, wzrost będzie na pewno wyższy. Niektórzy twierdzą, że może dojść do rekordowej waloryzacji. Jak wskazał Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego, aby seniorzy odczuli realną pomoc wskaźnik powinien wynieść przynajmniej 9 proc. Jak scenariusze ekspertów w praktyce wpłynęłyby na świadczenia seniorów, prezentują tabelki znajdujące się na początku artykułu. 

Waloryzacja emerytury 2022 będzie podwójna? Projekt zainicjował Donald Tusk 

Na sobotnim kongresie Donald Tusk poinformował o planach przeprowadzenia podwójnej waloryzacji świadczeń w 2022 roku: 

Złożymy w trybie natychmiastowym projekt ustawy, który zapewni drugą waloryzację emerytury w tym roku, jeśli inflacja — tak jak sądzimy — przekroczy 10 proc. Nie pozwolimy okraść ludzi z pieniędzy, które im się należą. I to nie jest jakiś dar, to wynika i z przyzwoitości i z polskiego prawa.

W rozmowie z TVN24 Oskar Sobolewski podkreślił, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie: 

Jeżeli ta inflacja jest faktycznie powyżej 5 procent, a nawet Narodowy Bank Polski liczy, że średnioroczna inflacja będzie powyżej 7 procent, rozwiązanie dotyczące drugiej waloryzacji w ciągu roku jest jak najbardziej wskazane.

Paragon / zakupy / inflacja Tarcza antyinflacyjna 2.0. Jak wpłynie ona na domowy budżet?

Podwójna waloryzacja rent i emerytur 2022. Ile procent mógłby wynieść wzrost świadczeń?

Przeprowadzona druga waloryzacja uwzględniałaby wyłącznie inflację, a więc jeśli w tym przypadku wynosiłaby ona 10 proc., to dla seniora oznaczałoby to wzrost świadczenia poza marcową waloryzacją dodatkowo o 100 zł do nawet 488 zł miesięcznie. 

Więcej o: