Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytura stażowa 2022 to dla wielu nadzieja na wcześniejsze przejście na emeryturę. Projekty zmian budzi spore zainteresowanie, dlatego sporo osób czeka na ich wejście w życie. Według obecnych zasad na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby, które urodziły się w latach 1949-1968 roku. Zgodnie ze zgłoszonymi projektami prawo to miałoby zostać rozszerzone i dać więcej możliwości.
Emerytura to świadczenie wypłacane osobom, które po przepracowanym okresie kończą swoją aktywność zawodową. Niektóre osoby mogą w zależności od rodzaju wykonywanego zawodu oraz warunków panujących podczas niej mają możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. Pracownicy pełniący służbę lub obowiązki w wyjątkowych warunkach, które mogą zagrażać życiu czy zdrowiu mogą przechodzić na emeryturę wcześniej, niż pozostałe osoby. Zdobywając określony wiek dla kobiet 60, zaś dla mężczyzn 65 również nabywamy prawo do świadczenia emerytalnego. Nie wiadomo jeszcze, który z projektów wejdzie w życie i w jakim terminie, prace parlamentarne wciąż trwają, więc żeby prezydent podpisał jeden z nich, musi on przejść całą ścieżkę legislacyjną.
Projekt "Solidarności" zakłada możliwość przejścia na emeryturę stażową osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku. Według tych ustaleń, kobiety mogłyby przejść na emeryturę po 35 latach, zaś mężczyźni po 40 latach. Warunkiem jest zgromadzenie kapitału wystarczającego na wypłatę minimalnej wysokości świadczenia emerytalnego. Wysokość emerytury nie może być niższa od najniższej kwoty emerytury w danym roku, gdy przepracujemy ten rok. Oprócz tego projekt zakłada zawieszenie prawa do emerytury stażowej, gdy osiągany przychód przekracza 130% średniego wynagrodzenia.
Projekt emerytury stażowej prezydenta Andrzeja Dudy zakłada inną opcję w warunkach przejścia na emeryturę. W przypadku kobiet jest to 39 lat, zaś w przypadku mężczyzn jest to 44 lata. Oczywiście te osoby również zobligowane będą do wypracowania wystarczającego kapitału na minimalną kwotę świadczenia emerytalnego w dniu składania wniosku, nie niższą. Zgodnie z założeniami projektu miałby on wejść w życie w 2023 roku i nie potrzeba osiągnąć określonego wieku, lecz przepracować wymagany okres.