Dodatek osłonowy. Do kiedy wnioski przyjmują gminy? To ostatnia szansa, aby otrzymać zasiłek osłonowy

Wciąż napływają wnioski na dodatek osłonowy od osób, które chciałyby otrzymać dofinansowanie do prądu i gazu. Jest to jednak ostatnia szansa, jeśli zależy nam na wypłacie pierwszej raty jeszcze w tym kwartale. Gdzie można znaleźć wzór wypełnionego wniosku o dodatek osłonowy, aby zdążyć z wypełnieniem formularza? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Premier i rzecznik prasowy wbijają szpile Tuskowi. "Ciekawe, czy Donald Tusk coś robi, żeby obniżyć ceny prądu?"

Dodatek osłonowy to dla części gospodarstw domowych szansa na podreperowanie domowego budżetu w związku z noworocznymi podwyżkami prądu i gazu. Wypłacony zostanie on w dwóch równych ratach — do 31 marca oraz 2 grudnia, jednak pod warunkiem, że wniosek zostanie złożony w odpowiednim terminie. Do kiedy dokładnie? Podpowiadamy. 

Nie każdy otrzyma jednakowy dodatek osłonowy. Ile wynosi dofinansowanie? 

Wysokość dodatku uzależniona jest od dwóch czynników, a mianowicie dochodów i ilości osób w gospodarstwie domowym. Maksymalnie można otrzymać

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy? Infolinia pomoże w wypełnieniu formularza 

Chcąc otrzymać pierwszą ratę jeszcze w tym kwartale, wniosek należy złożyć najpóźniej dzisiaj, czyli 31 stycznia. Osoby, które spóźnią się z załatwieniem formalności otrzymają wypłatę z opóźnieniem. Może ona do nich dotrzeć nawet 2 grudnia 2022 roku. Wniosek można złożyć osobiście w gminie lub zrobić to online, jeśli posiadamy tzw. Profil Zaufany. Dla tych, którzy mają problem z wypełnieniem wniosku, rząd przygotował instrukcję, w której wszystko opisane jest krok po kroku. Dodatkowo do dyspozycji przeznaczona została infolinia +48 22 369 14 44 czynna od 8:00 do 16:00 w dni robocze. 

Wkrótce może ulec zmianom wzór wniosku o dodatek osłonowy. Wniosek elektroniczny na nowych zasadach ułatwi uzyskanie świadczenia

Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem mogą otrzymać wypłaty wyższe od 100 zł do 287 zł. Obowiązkiem jednak jest wpis w CEEB. Ze względu na to, że cała procedura może trwać nawet sześć miesięcy, rząd zdecydował się ułatwić te formalności. Szansę na wypłatę większego dodatku będą miały rodziny, które złożą jedynie deklarację CEEB. W związku z tym rządowy projekt przewiduje nowy wzór wniosku uwzględniający tę zmianę. Zacznie on obowiązywać dzień po wydaniu rozporządzenia.

Więcej o: