Dodatek osłonowy. Do kiedy wnioski przyjmują gminy? To ostatnia szansa, aby otrzymać zasiłek osłonowy

Wciąż napływają wnioski na dodatek osłonowy od osób, które chciałyby otrzymać dofinansowanie do prądu i gazu. Jest to jednak ostatnia szansa, jeśli zależy nam na wypłacie pierwszej raty jeszcze w tym kwartale. Gdzie można znaleźć wzór wypełnionego wniosku o dodatek osłonowy, aby zdążyć z wypełnieniem formularza? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Premier i rzecznik prasowy wbijają szpile Tuskowi. "Ciekawe, czy Donald Tusk coś robi, żeby obniżyć ceny prądu?"

Dodatek osłonowy to dla części gospodarstw domowych szansa na podreperowanie domowego budżetu w związku z noworocznymi podwyżkami prądu i gazu. Wypłacony zostanie on w dwóch równych ratach — do 31 marca oraz 2 grudnia, jednak pod warunkiem, że wniosek zostanie złożony w odpowiednim terminie. Do kiedy dokładnie? Podpowiadamy. 

Marcelina Zawadzka Ta sukienka Marceliny Zawadzkiej to HIT! Fani są zachwyceni

Nie każdy otrzyma jednakowy dodatek osłonowy. Ile wynosi dofinansowanie? 

Wysokość dodatku uzależniona jest od dwóch czynników, a mianowicie dochodów i ilości osób w gospodarstwie domowym. Maksymalnie można otrzymać

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy? Infolinia pomoże w wypełnieniu formularza 

Chcąc otrzymać pierwszą ratę jeszcze w tym kwartale, wniosek należy złożyć najpóźniej dzisiaj, czyli 31 stycznia. Osoby, które spóźnią się z załatwieniem formalności otrzymają wypłatę z opóźnieniem. Może ona do nich dotrzeć nawet 2 grudnia 2022 roku. Wniosek można złożyć osobiście w gminie lub zrobić to online, jeśli posiadamy tzw. Profil Zaufany. Dla tych, którzy mają problem z wypełnieniem wniosku, rząd przygotował instrukcję, w której wszystko opisane jest krok po kroku. Dodatkowo do dyspozycji przeznaczona została infolinia +48 22 369 14 44 czynna od 8:00 do 16:00 w dni robocze. 

Paragon / zakupy / inflacja Tarcza antyinflacyjna 2.0. Jak wpłynie ona na domowy budżet?

Wkrótce może ulec zmianom wzór wniosku o dodatek osłonowy. Wniosek elektroniczny na nowych zasadach ułatwi uzyskanie świadczenia

Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem mogą otrzymać wypłaty wyższe od 100 zł do 287 zł. Obowiązkiem jednak jest wpis w CEEB. Ze względu na to, że cała procedura może trwać nawet sześć miesięcy, rząd zdecydował się ułatwić te formalności. Szansę na wypłatę większego dodatku będą miały rodziny, które złożą jedynie deklarację CEEB. W związku z tym rządowy projekt przewiduje nowy wzór wniosku uwzględniający tę zmianę. Zacznie on obowiązywać dzień po wydaniu rozporządzenia.

Więcej o: