Wprowadzona zostanie emerytura zależna od zarobków dzieci? Najwięcej skorzystają na tym najbogatsi?

Doniesienia "Rzeczpospolitej" na temat analiz prowadzonych przez rząd w związku z wprowadzeniem emerytury zależnej od zarobków dzieci, wywołały niemałe poruszenie. Do tej kwestii postanowił się odnieść zatem rzecznik rządu Piotr Muller.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Taka reforma systemu emerytalnego byłaby rewolucyjna. Emerytura alimentacyjna to pomysł, o którym wzmianki w Polsce pojawiają się nie po raz pierwszy. Z podobnego rozwiązania korzysta już Francja, a Czechy zastanawiają się nad wprowadzeniem go w zmodyfikowanej wersji. Czy jest szansa, że emerytura zależna od zarobków dzieci pojawi się także w naszym kraju? 

Marcelina ZawadzkaTa sukienka Marceliny Zawadzkiej to HIT! Fani są zachwyceni

Emerytura alimentacyjna — co to takiego? 

Emerytura od zarobków dzieci określana jako alimentacyjna, jak sama nazwa wskazuje uzależniona jest przede wszystkim od sytuacji finansowej dzieci. Im wyższą otrzymują one wypłatę wynagrodzenia, tym większe świadczenie emerytalne mogą uzyskać ich rodzice po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Brzmi to bardzo prosto, jednak jak wiele ekspertów wskazuje ze względów ekonomicznych takie rozwiązanie może być niesprawiedliwe. Pewien paradoks zauważył w rozmowie z money.pl ekonomista Łukasz Komuda: 

Może okazać się jak w przypadku 500+, że tak naprawdę najwięcej skorzystają na tym rozwiązaniu najbogatsi. Ludzie o najmniejszych dochodach mają najmniej dzieci. W Polsce pokutuje wizja biednej rodziny z szóstką potomstwa. Jest to pomysł ciekawy, który na pewno byłby dobrym rozwiązaniem w przypadku kobiet. Jest nad czym dumać.

Emerytury zależne od zarobków dzieci w zmodyfikowanej wersji — tak wskazują najnowsze doniesienia

Wzmianki o tym, że rząd analizuje wprowadzenie emerytur alimentacyjnych pojawiły się w piątek w "Rzeczpospolitej", przywołując wpis w mediach społecznościowych pełnomocniczki rządu ds. polityki demograficznej, wiceminister rodziny Barbary Sochy

Warto rozpocząć debatę w Polsce nad wypracowaniem koncepcji komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym

Wysokość świadczeń miałaby być podobno uzależniona nie tylko do zarobków dzieci seniora, ale też od wysokości składek emerytalnych przez nich płaconych.

Dodatek osłonowyDodatek osłonowy. Do kiedy wnioski? To ostatnia szansa!

Trwają prace nad tym, aby emerytura zależna od zarobków dzieci pojawiła się także w Polsce? Rząd odpowiada

Doniesienia te wywołały niemałe poruszenie, stąd też postanowił się do nich odnieść Piotr Muller rzecznik rządu: 

Dementuję informację, że takie rozwiązanie miałoby być wprowadzone

Dodatkowo słowa te potwierdził resort rodziny: 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie pracuje nad rozwiązaniami polegającymi na uzależnieniu świadczeń emerytalno-rentowych od dochodów dzieci świadczeniobiorców. Dyskutowane i analizowane są różne rozwiązania w obszarach polityki prorodzinnej i prodemograficznej
Więcej o: