Ulgi dla seniorów 2022. Emeryci mogą zaoszczędzić nawet do 2244 zł rocznie, jednak nie wszyscy

Nowy Polski Ład to rewolucja podatkowa, która ma zostawić w kieszeni Polaków więcej pieniędzy. Nie pominięto w tych założeniach także seniorów. To właśnie z myślą o tej grupie stworzona została ulga dla pracującego emeryta czy emerytura bez podatku. Kto i ile zaoszczędzi na nowych rozwiązaniach? Zmiany nie dla każdego mogą okazać się korzystne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Q&A o Polskim Ładzie. "Co oznacza zasada Morawieckiego?" Ekspert wyjaśnia

Na zyski w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu powinni nastawić się przede wszystkim seniorzy o najniższych świadczeniach oraz ci, którzy zdecydowali się na kontynuowanie pracy zarobkowej. Nowe ulgi podatkowe wpłyną bowiem najbardziej na ich kieszenie. Jak dokładnie? Podpowiadamy. 

Emerytura bez podatku to nowa ulga dla seniorów. Nie dla każdego będzie korzystna 

Zwolnienie z podatku emerytur do 2500 zł brutto to rządowa propozycja na podreperowanie domowego budżetu. Dla niektórych rzeczywiście może to być szansa na oszczędności nawet do 2244 zł rocznie. Niestety głównie dla seniorów pobierających najniższe świadczenia. Choć pozostali będą musieli zapłacić podatek jedynie przekraczający ten próg, to dla emerytów ze świadczeniami powyżej 5000 zł, zapis ten zacznie generować straty. Tabelki prezentujące wysokość emerytur z zastosowaniem tej ulgi, znajdziecie w galerii na początku artykułu. 

Ulga dla klasy średniej dla emerytów może zostać rozszerzona

Na ten moment z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, których dochody roczne mieszczą się w przedziale 68 412 zł – 133 692 zł. Wykluczeni z tego przywileju są emeryci i renciści, a także pracujący seniorzy, którzy skorzystają z zerowego PITu. Rząd pracuje jednak nad nowelizacją tego zapisu. Ulga dla klasy średniej miałaby bowiem zostać rozszerzona o osoby zarabiające do 12,8 tys. zł w tym także właśnie o emerytów i rencistów. 

PIT-0 to ulga pracującego emeryta. Można z niej skorzystać pod pewnymi warunkami

Jak już wspomnieliśmy, z zerowego PITu mogą skorzystać seniorzy, którzy nie zdecydowali się na zastosowanie ulgi dla klasy średniej. Dodatkowo obligatoryjnym warunkiem jest rezygnacja ze świadczenia emerytalnego na rzecz kontynuowania pracy zawodowej. Zwolnienie z podatku obejmie emerytów, którzy rocznie zarobią do 85 528 zł. Podatek zapłacić będą musieli jednak dopiero od 115 528 zł ze względu na podwyższenie kwoty wolnej od podatku. 

Więcej o: