Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2022 roku kilka z dość kluczowych urlopów dla rodziców może ulec zmianie za sprawą dyrektywy unijnej „work-life balance". Została ona przyjęta 20 czerwca 2019. Zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym to jeden z jej celów. W Polsce to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi prace nad zmianami, jakie miałyby wejść w życie. Czas na wprowadzenie zmian kończy się 2 sierpnia 2022 roku.
Tak zwany urlop opiekuńczy to nowym element dla osób pracujących na etacie. Przysługiwać ma w łącznym wymiarze 5 dni roboczych. Będzie można wykorzystać te dni w celu zajęcia się krewnym wymagającym opieki. Co istotne nie musi być to dziecko. Dyrektywa wprowadza także prawo do czasu wolnego od pracy z powodu tzw. siły wyższej, wymagającej obecności pracownika, (np. nagła choroba, wypadek).
Wprowadzenie dwumiesięcznego urlopu dla każdego z rodziców to jeden z kluczowych elementów, który ma ulec zmianie. Zwiększenie aktywności ojców w wychowaniu dzieci to jeden z celów tej zmiany. Urlopu ojcowskiego nie będzie można przenieść na mamę dziecka i odwrotnie. Oznacza to, że dwa miesiące przysługujące ojcu dziecka będą do wykorzystania tylko przez niego i w razie niewykorzystania przepadną. Przepis ten dotyczy wyłącznie pracowników etatowych.
Urlop macierzyński jest obowiązkowy i przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi 20 tygodni w sytuacji urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i zwiększa się gdy dzieci urodziło się więcej.
Zgodnie z prawem pracy urlop wychowawczy wynosi maksymalnie 36 miesięcy. Skorzystać z niego mogą skorzystać zarówno matka, jak i ojciec, jeżeli oboje są pracownikami zatrudnionymi na umowie o pracę minimum 6 miesięcy. W ramach 36 – miesięcznego wymiaru urlopu wychowawczego 1 miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica, np. mama przebywa na urlopie 35 miesięcy, a tata 1 miesiąc lub odwrotnie. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka.