Urlop rodzicielski 2022: zajdą zmiany? Pojawi się nowy urlop, z którego skorzystają nie tylko rodzice

Niedługo zostaniesz rodzicem i zastanawiasz się jaki urlop rodzicielski 2022 będzie ci przysługiwał? Jest ich kilka a pośród nich urlop wychowawczy, urlop na żądanie czy urlop ojcowski 2022. W tym roku kilka z nich może ulec małej zmianie, a to za sprawą dyrektywy work-life balance.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2022 roku kilka z dość kluczowych urlopów dla rodziców może ulec zmianie za sprawą dyrektywy unijnej  „work-life balance". Została ona przyjęta 20 czerwca 2019. Zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym to jeden z jej celów. W Polsce to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi prace nad zmianami, jakie miałyby wejść w życie. Czas na wprowadzenie zmian kończy się 2 sierpnia 2022 roku.

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Urlop na żądanie czy raczej urlop opiekuńczy? Skorzystają nie tylko rodzice

Tak zwany urlop opiekuńczy to nowym element dla osób pracujących na etacie. Przysługiwać ma w łącznym wymiarze 5 dni roboczych. Będzie można wykorzystać te dni w celu zajęcia się krewnym wymagającym opieki. Co istotne nie musi być to dziecko. Dyrektywa wprowadza także prawo do czasu wolnego od pracy z powodu tzw. siły wyższej, wymagającej obecności pracownika, (np. nagła choroba, wypadek).

Urlop ojcowski 2022 ulegnie zmianom? Wielu rodziców może się zdziwić z tego jak urlop tacierzyński 2022 może wyglądać

Wprowadzenie dwumiesięcznego urlopu dla każdego z rodziców to jeden z kluczowych elementów, który ma ulec zmianie. Zwiększenie aktywności ojców w wychowaniu dzieci to jeden z celów tej zmiany. Urlopu ojcowskiego nie będzie można przenieść na mamę dziecka i odwrotnie. Oznacza to, że dwa miesiące przysługujące ojcu dziecka będą do wykorzystania tylko przez niego i w razie niewykorzystania przepadną. Przepis ten dotyczy wyłącznie pracowników etatowych.

Urlop macierzyński 2022 to jedyny dedykowany urlop rodzicielski jak do tej pory

Urlop macierzyński jest obowiązkowy i przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi 20 tygodni w sytuacji urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i zwiększa się gdy dzieci urodziło się więcej.

Urlop wychowawczy nie ulegnie zmianie

Zgodnie z prawem pracy urlop wychowawczy wynosi maksymalnie 36 miesięcy. Skorzystać z niego mogą skorzystać zarówno matka, jak i ojciec, jeżeli oboje są pracownikami zatrudnionymi na umowie o pracę minimum 6 miesięcy. W ramach 36 – miesięcznego wymiaru urlopu wychowawczego 1 miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica, np. mama przebywa na urlopie 35 miesięcy, a tata 1 miesiąc lub odwrotnie. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka.

Więcej o: