Ulga dla młodych 2022. Jak wpłynie na nią Polski Ład? Nie mamy dobrych wiadomości

Wprowadzenie Polskiego Ładu wprowadziło rewolucję w finansach niemal każdej grupy społecznej. Można jednak dopatrzeć się pewnego wyjątku, a są nim osoby do 26 roku życia. Obejmująca ich ulga dla młodych 2022 nie uległa zmianom, mimo nowych regulacji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. „Ich wejście na rynek pracy jest fatalne"

Według rządowych zapowiedzi, dzięki zmianom podatkowym wprowadzonym przez Polski Ład, Polacy odczują poprawę swoich finansów albo zostaną one na neutralnym poziomie. W przypadku osób do 26 roku życia zdecydowanie można mówić o tej sytuacji. W rewolucji podatkowej nie zabrakło licznych przywilejów dla seniorów oraz osób zatrudnionych na umowie o pracę. Niestety dla młodych nowych rozwiązań zabrakło. 

Jakie przychody obejmuje zerowy podatek do 26 roku życia? Zwolnienie z PIT w określonych sytuacjach

Zwolnienie młodych z obowiązku zapłaty podatku obejmuje ich, jeśli ich przychody pochodzą ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Niezależnie od ilości umów czy płatników, łącza suma tych przychodów nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł. W takiej sytuacji młodzi nie muszą składać zeznania rocznego PIT, gdyż zostanie to zrobione automatycznie. 

Polski Ład, a ulga dla młodych 2022. W tym przypadku rewolucji nie będzie

W 2021 roku kwota wolna od podatku dla młodych wynosiła tyle, co pierwszy próg podatkowy, czyli 85 528 zł. Od 1 stycznia pierwszy próg podatkowy został podniesiony do 120 tys., jednak wysokość kwoty uprawnionej do zerowego PITu dla młodych pozostała niezmienna. Oznacza to, że osoby do 26 roku życia nadal będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku jedynie do 85 528 zł, a nadwyżka opodatkowana zostanie na zasadach ogólnych. W praktyce pracujące osoby młode, które chciałyby skorzystać z ulgi dla młodych nie mogą przekraczać w skali miesiąca zarobków 7127 zł brutto.

Wspólne rozliczanie małżonków, a zerowy PIT dla młodych

Dla osób młodych, które są już w związku małżeńskim i będą chciały złożyć wspólne zeznanie podatkowe, a jednocześnie skorzystać z zerowego PITu, także nie mamy dobrych wiadomości. Powyższy limit, czyli 85 528 zł jest indywidualny. Zatem jeśli jeden z małżonków przekroczy ten próg, to nadwyżki nie będzie można wliczyć w poczet limitu drugiego małżonka.

Więcej o: