Dopłata do ogrzewania 2022: Kto może na nią liczyć i ile wynosi osłonowe?

Podwyżki i stale rosnąca inflacja wzbudziła zapytanie wśród Polaków, czy mogą liczyć na wsparcie w postaci dofinansowania do ogrzewania 2022. Dodatek osłonowy to nie jedyna forma pomocy, na jakie mogą liczyć Polacy. Dofinansowanie do prądu, dopłaty do gazu, jakich form wsparcia finansowego możemy się spodziewać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wysokie ceny za energię elektryczną i gaz przyczyniły się do poszukiwań sposobów na wsparcie dla domowego budżetu. Polacy mogą liczyć na finansowe wsparcie przygotowane przez rząd, lecz nie wszyscy będą mogli skorzystać z tej formy pomocy. Nadzieją jest prognoza kolejnego programu, który ma wystartować na przełomie I i II kwartału 2022 roku. Program zakłada pomoc w osiągnięciu lepszej efektywności energetycznej przez lokale, co przełoży się na stan domowego budżetu. Jest to szansa na wsparcie dla większego grona ludzi, którzy ucierpieli z powodu zmian.

Zobacz wideo Czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych? Pytamy Ludwika Koteckiego z RPP

Dodatek osłonowy: forma wsparcia dla Polaków

Dodatek osłonowy to jednorazowa wypłata świadczenia pieniężnego. Nowa forma wsparcia w swoich założeniach ma zrekompensować podwyżki cen za prąd, gaz oraz ogrzewanie. Dodatek będzie przyznawany za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. a jego wypłata odbędzie się w dwóch równych ratach do 31 marca 2022 r., oraz do 2 grudnia 2022 r.

Dopłata do ogrzewania: Wysokość dodatku zależna od wysokości dochodów 

Dochody gospodarstwa domowego w największym stopniu przyczynią się do przyznania wysokości dofinansowania w ramach programu wsparcia dla Polaków. Klasyfikacja prezentuje się następująco:

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę

Według szacunków na wsparcie może liczyć około 6,8 mln najuboższych gospodarstw domowych w całym kraju.

Dopłata do węgla 2022: większe wsparcie finansowe

Ogrzewanie piecem węglowym, kuchnią węglową czy kominkiem – pod warunkiem, że to źródło ciepła zostało przed złożeniem wniosku o osłonowe zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - możesz liczyć na wyższą kwotę dofinansowania do ogrzewania. Kwoty dodatku do ogrzewania prezentują się następująco:

  • 500 zł – dla gospodarstwa domowego złożonego z 1 osoby,
  • 750 zł – dla gospodarstwa złożonego z 2 lub 3 osób,
  • 1062,50 zł – dla gospodarstwa złożonego z 4 lub 5 osób,
  • 1437,50 zł – dla gospodarstwa złożonego z 6 lub więcej osób.
Więcej o: