Emerytury 2022: jakie zmiany czekają seniorów? Pracujący emeryci mogą dużo zyskać

W 2022 roku emeryci mogą spodziewać się kilku zmian w swoich świadczeniach. Rząd chce, aby Nowy Polski Ład opłacał się nie tylko seniorom pobierającym emerytury, ale także tym aktywnym zawodowo. Na co mogą liczyć emeryci?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nawet 8 milionów emerytów ma skorzystać na Nowym Ładnie. Tak przynajmniej brzmią rządowe zapowiedzi. Wszystko to za sprawą wprowadzenia dla tej grupy dodatkowych ulg. Na zmianach tych skorzystają w szczególności seniorzy pobierający najniższe świadczenia, a także ci kontynuujący pracę zarobkową. Jednak trzeba spełnić pewne warunki.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury 2022 - jakie zmiany czekają seniorów? Ulga dla pracujących emerytów to jedna z nich

Seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, jednak nie zdecydowali się na przerwanie pracy zawodowej, mogą liczyć na zerowy PIT. Będą mogli oni skorzystać z ulgi przy rozliczeniu rocznym. Obejmie ich wtedy zwolnienie z podatku do kwoty 85 528 zł. W rzeczywistości jednak będzie, to jednak 115 528 zł. Dlaczego? Uwzględnić należy podwyższoną do 30 tys. zł kwotę wolną od podatku. Dochód nie jest jednak jedynym warunkiem uprawniającym do skorzystania z ulgi.

Pracujący emeryt a ulga dla klasy średniej. Trzeba wybrać jedna z opcji

Na dzień dzisiejszy z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, których dochody roczne wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł. Co ważne w tej sytuacji pracujący emeryci, którzy chcieliby skorzystać z ulgi PIT-0, zostaną pozbawieni możliwości skorzystania z niej. Muszą oni dokonać wyboru, z której ulgi podatkowej chcieliby skorzystać.

Co ważne seniorzy pobierający emerytury również nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Trwają jednak prace nad nowelizacją tej ustawy. Miałby się w niej znaleźć zapis, który poszerzyłby krąg osób uprawnionych do tej ulgi o osoby zarabiające do 12,8 tys. zł miesięcznie w tym także m.in. emerytów i rencistów.

Emerytura uzależniona od dochodów dzieci. Kto by na tym zyskał?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej analizuje wprowadzenie w Polsce systemu emerytalnego, który fachowo nazywa się systemem alimentacyjnym. Polega on na powiązaniu emerytury świadczeniobiorcy z zarobkami jego dzieci. W praktyce oznaczałoby to, że  im więcej zarabiają dzieci, tym wyższe emerytury mogą dostać ich rodzice. Na razie nie ma jednak żadnych dokładnych informacji na ten temat i nie ruszyły jeszcze żadne pogłębione prace legislacyjne.

Więcej o: