Najniższa emerytura 2022 jest wyższa, ale nadal najniższa. "O tyle podrożały koperty na poczcie"

Najniższa emerytura 2022 jest wyższa niż w 2021 roku. Niestety, podwyżka świadczeń nie robi wrażenia. Seniorzy są zawiedzeni kwotą netto, a przy obecnym wzroście cen niemal nie odczują różnicy. Ile wynosi i kto na tym zyska najwięcej?

Od stycznia 2022 emerytów czekają aż dwie zmiany w wypłacaniu świadczeń! Pierwsza ma miejsce już na początku roku i dotyczy wysokości emerytury. Ma to związek z wprowadzoną przez Nowy Polski Ład kwotą wolną od podatku. Prawdziwa rewolucja nadejdzie jednak w marcu. Waloryzacja rent i emerytur może mieć wpływ na kolejny zastrzyk gotówki, który wpłynie na konta seniorów. Niestety, zdaniem niektórych obywateli wspomniane zmiany nie wpłyną znacząco na ich sytuację finansową.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Najniższa emerytura 2022 wzrosła już w styczniu. Chodzi o kwotę wolną od podatku

Rząd postanowił, że emeryci będą zwolnieni z płacenia podatków. Niestety, tyczy się to tylko tych najbiedniejszych. Próg dochodowy wynosi bowiem 2500 brutto, co dotyczy większości seniorów, ale nie wszystkich. Bogatsi emeryci nie będą jednak aż tak bardzo stratni. Osoby pobierające wyższe świadczenia zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. złotych. Wg wyliczeń władzy:

  • Małżeństwo emerytów, z których jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga emeryturę na poziomie średniej zyska 2 997 zł netto rocznie.
  • Emeryt, który otrzymuje emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto, czyli (2660 zł netto) zyska 1600 zł netto rocznie.
  • Małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1 800 zł brutto emerytury (łącznie 3031 zł netto), zyska 2 946 zł rocznie.

Prognozuje się, że na reformie zyska aż 90 proc. emerytów.

Zysk dla seniorów pracujących. W 2022 roku dzięki PIT-0 dorobią więcej do emerytury

Dobre wieści również dla seniorów, którzy zdecydowali się nadal pozostać aktywni zawodowo. Wprowadzono PIT-0 dzięki któremu większość z nich nie odprowadzi podatku. W rozliczeniu rocznym będą mogli oni skorzystać z ulgi, dzięki której obejmie ich zwolnienie z podatku do kwoty 85 528 zł. W rzeczywistości będzie to natomiast znacznie więcej, a dokładniej 115 528 zł. Uwzględnić należy bowiem podwyższoną do 30 tys. zł kwotę wolną od podatku.

Waloryzacja emerytur, a najniższa emerytura 2022. Ile wyniesie kwota netto?

Ostateczna kwota najniższej emerytury 2022 będzie zależna od waloryzacji. To właśnie tyle wyniesie również trzynasta emerytura, która jest równa najniższemu świadczeniu. Prognozy mówią o podwyżce nawet o 200 złotych, w stosunku do 2021 roku w którym najniższa emerytura wynosiła 1250,88 zł brutto, ale ostateczną kwotę poznamy dopiero w lutym lub marcu. Seniorzy sceptycznie podchodzą do tematu podwyżek świadczenia. Na naszej stronie Internetowej w komentarzach pisali:

Przy tej drożyźnie i niskich emeryturach do 2000zl, te podwyżki żywności i prądu, gazu, teraz czynszów to jakby nic nie dostali
O tyle podrożały koperty na poczcie. Masakra
Miałam 15zl składki zdrowotnej, teraz po podwyżce mam 98zł. Złodziejstwo

Prawdą jest, że mimo ewentualnej podwyżki, najniższa emerytura i tak pozostanie...najniższa.

Więcej o: