Ulga na Internet 2022 nie wymaga złożenia wniosku. Podpowiadamy, jak otrzymać nawet 1520 złotych

Ulga za Internet 2022 jest możliwa, jeśli użytkownik spełni odpowiednie warunki. Obowiązuje zarówno na Internet w telefonie, jak i na komputerze. Wystarczy wykazać opłaty za usługę. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Najnowszy raport opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny i zatytułowany "Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 roku" mówi o tym, że z Internetu w Polsce korzysta aż 92,4 proc gospodarstw domowych. Ze względu na pracę zdalną, a także zdalne lekcje w szkołach spowodowane pandemią koronawirusa, wiele kolejnych gospodarstw w ostatnim czasie zdecydowało się na korzystanie z Internetu. Nie każdy jednak wie, że koszty tej usługi mogą zostać zwrócone. Jak otrzymać pieniądze?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki zapowiada dofinansowanie psychiatrii dziecięcej

Ulga na Internet 2022. Są warunki, które należy spełnić. Chodzi m.in. o PIT

Aby otrzymać ulgę na Internet za 2021 rok, należy rozliczyć PIT. Osoby, które ubiegają się o ulgę, muszą wypełnić  PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Dla kogo są?

  • PIT-28 - dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 - dla podatników korzystających ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za Internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach),
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Świadczenie otrzymają te osoby, które wykażą koszty poniesione w związku z posiadaniem usługi w 2021 roku za pośrednictwem rachunków, na których znajdować się będą dane:

  • odbiorcy usługi (kupującego),
  • sprzedawcy usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwota do zapłaty.

Wniosek nie będzie potrzebny, ponieważ wystarczy wypełnić formularz PIT/0. Kwotę odliczenia od dochodu należy wpisać w części B. w pozycji 31 (w przypadku rozliczenia jako podatnik) lub pozycji 32 (w przypadku rozliczenia jako małżonek).

Czy ulga na Internet dotyczy tylko Internetu na komputerze? Jest wiele możliwości

Ulga na Internet obejmuje zarówno Internet na komputerze, jak i Internet na telefonie. Wlicza się również ten rodzaj usługi, który jest w pakiecie (np. telewizja i Internet). Ważne, aby uwzględnić wyłącznie koszty poniesione w związku z Internetem, w przeciwnym razie ulga nie zostanie przyznana. 

Ile wynosi ulga na Internet 2022? Kwota może być wysoka

Z tytułu użytkowania Internetu podatnik może uzyskać ulgę w wysokości maksymalnie 760 zł rocznie. Jednak w przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa i wynosi do 1520 zł. 

Więcej o: