Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nowy Polski Ład to zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku. Jest to prawdziwa rewolucja w zakresie systemu podatkowego w kraju. Zmiany te dotyczą również często stosowanego przez rodziców odliczenia od podatku, czyli ulgi na dziecko. Nowe przepisy w tej kwestii pozbawią niektórych rodziców prawa do jej stosowania. Kto straci na zmianach?
Kryteria w zakresie dochodu czy liczby dzieci, żeby otrzymać ulgę prorodzinną 2022 nie zmieniają się. Dochód rodziców przez cały rok nie może przekroczyć 112 tysięcy złotych w ciągu całego roku, jeśli nie są oni w związku małżeńskim ich dochód na osobę nie może przekroczyć 56 tysięcy złotych. W ramach rozliczeń ulgę prorodzinną 2022 rozliczamy na dzieci:
Również kwoty zwrotu z tytułu ulgi prorodzinnej 2022 pozostaną bez zmian. Kwoty wynoszą następująco:
Wysokość zapłaconych składek ZUS oraz zdrowotnych ma wpływ na nasze rozliczenie się z ulgi prorodzinnej. Do tej pory, jeżeli kwota w rozliczeniu podatkowym przewyższała ulgę lub była jej równa, zwrot był naliczany w całej kwocie. Zmiany polegają na tym, że nie wszyscy już będą mogli się rozliczyć z ulgi prorodzinnej. Nowy Polski ład wprowadził dla pracowników zarabiających do 30 tysięcy rocznie zwolnienie z podatku od tej kwoty. W praktyce oznacza to, że nie będą oni mieli potrącanych zaliczek na poczet podatków. Podczas naliczania ulgi prorodzinnej 2022 będą brane pod uwagę tylko składki społeczne, zaś te nie są wystarczające na pokrycie całej ulgi. W konsekwencji niemożliwe jest by składki społeczne były równe lub wyższe od ulgi na dziecko, więc rodzic nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej.