Świadczenie przedemerytalne 2022: komu przysługuje i ile wynosi? Kwota wzrośnie w tym roku dwa razy

Świadczenie przedemerytalne 2022 zastanawiasz się, komu ono przysługuje i ile wynosi? Osoby starające się o to świadczenie muszą się znajdować w ciężkiej sytuacji materialnej. Wysokość świadczenia natomiast w 2022 roku może wzrosnąć aż dwukrotnie. Wyjaśniamy, kto może ubiegać się o pieniądze i skąd te zmiany wysokości wypłacanego świadczenia.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Osoby, które utraciły pracę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, często zmagają się z ciężką sytuacją materialną. Nie ma co ukrywać, że jest to na pewno spory cios dla domowego budżetu. Jeżeli pozostajemy bez zatrudnienia już przez dłuższy czas, mamy prawo ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Jednak aby je otrzymać, trzeba spełnić określone kryteria.

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Świadczenie przedemerytalne: co to jest? Jakie kryteria trzeba spełnić

Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest starszym osobom w wieku przedemerytalnym. Ma ono pomóc dotrwać do emerytury tym, którzy ze względu na wiek nie mogą znaleźć pracy. Jednak otrzymać je mogą, wyłącznie osoby spełniające określone w ustawie warunki. Dzielą się one na wspólne i indywidualne. Wspólne wyglądają następująco: 

  • przez okres co najmniej 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych
  • nadal jesteś zarejestrowany jako bezrobotny 
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
  • wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyłeś w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynosi świadczenie przedemerytalne 2022? Senior otrzyma więcej pieniędzy

Każda osoba z pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem może liczyć na comiesięczną kwotę w wysokości 1262,34 zł z tytułu świadczenia przedemerytalnego. Jest to stawka obowiązująca od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.

Od stycznia 2022 kwota może zostać zwiększona w związku ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi w naszym kraju. Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS zmiany obejmą świadczenia pobierane dotychczas m.in. w kwocie od około 484 zł do 2 500 zł, a więc także świadczenie przedemerytalne. W związku z tym od stycznia 2022 pobierane pieniądze z tego tytułu będą wyższe niż w 2021 r., bo zaliczka do urzędu skarbowego wyniesie 0 zł.

Na świadczenie emerytalne wpłynie waloryzacja emerytur 2022. Ile wyniesie podwyżka?

Sejm w swoim projekcie budżetu na rok 2022 przyjął wskaźnik waloryzacji na poziomie 4,89 proc. Jednak według minister Marlenę Maląg wskaźnik waloryzacji będzie zdecydowanie wyższy. Minister w programie Newsroom WP wspomniała o wzroście świadczeń o minimum 7 proc. Stale rosnąca inflacja może jednak sprawić, że będzie on jeszcze większy.

Więcej o: