500 plus dla seniora ZUS wypłaca tylko w określonych przypadkach. Internauci komentują: "Skandal"

500 plus dla emeryta ZUS przyznaje wyłącznie na wniosek. Niezbędne jest jednak spełnienie szeregu warunków, które według pojawiających się opinii społeczeństwa są dla wielu osób niemożliwe do spełnienia. Oburzeni są w szczególności ci seniorzy, których wnioski mimo trudnej sytuacji życiowej zostały przez urząd odrzucone.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

O dodatkowe 500 zł wypłacane przez ZUS mogą ubiegać się osoby po 75. roku życia, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Nie są to jednak jedyne warunki uprawniające do wypłaty świadczenia, co oburza wielu Polaków.   

Paulina Sykut-JeżynaTa kurtka koszulowa Pauliny Sykut-Jeżyny to hit sezonu!

500 plus dla seniora. ZUS przyzna Ci środki po spełnieniu kilku warunków

Poza powyżej wskazanymi kryteriami należy spełnić jeszcze dwa warunki, chcąc otrzymać środki od ZUS. Na pełną wysokość świadczenia, czyli 500 zł mogą liczyć osoby, które: 

  • nie są uprawnione do emerytury ani renty oraz nie mają ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, lub
  • mają prawo do powyższych świadczeń, jednak ich łączna kwota brutto nie przekracza 1272,08 zł.

Po przekroczeniu tego progu obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Przychody emeryta nie mogą jednak przekroczyć 1772,08 zł brutto.

Nie wystarczy wniosek. 500 plus dla emeryta można otrzymać po dostarczeniu tych dokumentów

Do rozpatrzenia wniosku ZUS będzie potrzebował dodatkowej dokumentacji tj.: 

  • orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniu o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub orzeczeniu o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r.,
  • medycznej,
  • wszystkich dokumentów, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku.

Waloryzacja emerytur 2021. Ważne informacje dla wszystkich seniorówPodwójna waloryzacja emerytury 2022. Będzie nowa ustawa?

Sposób przyznawania świadczenia uzupełniającego dla seniorów oburza część Polaków 

W pojawiających się pod naszymi artykułami komentarzach nie brakuje głosów niezadowolenia z warunków uprawniających do wypłaty świadczenia. Część osób wskazuje, że jest to wręcz niemożliwe do osiągnięcia dla większości seniorów

Wnioski możecie składać, ale dostaniecie figę z makiem jak wszyscy, którzy już złożyli.
Trzeba być już jedną nogą na tamtym świecie, żeby dostać 500+
Po 2 zawałach nie nadaje się do pracy, ale do samodzielnej egzystencji tak 
Jestem po dwóch przeszczepach nerek, nadciśnienie, cukrzyca i jeszcze kilku operacjach. Organizm osłabiony a w uzasadnieniu ZUS — po przeszczepie pacjent zdrowy, bo nie musi poddawać się dializie
Więcej o: