Waloryzacja emerytur 2022: Minister Maląg podała informacje. "Mniej niż 7% to czyste złodziejstwo."

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg we wtorek podała, iż waloryzacja rent i emerytur będzie mniejsza, niż zakładano. Prawdziwy wskaźnik zostanie podany dopiero w rozporządzeniu po 7 lutego. Jest to zmiana, co do wcześniejszych zapowiedzi.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka czeka nas waloryzacja emerytur 2022, to pytanie zadaje sobie wiele świadczeniobiorców. Świadczenie emerytalne podnoszone jest z roku na rok na podstawie wskaźnika waloryzacji, który wyliczany jest na podstawie danych z poprzedniego roku oraz wzrostu średniego wynagrodzenia. Osoby czekające na tę informację, niedługo mogą otrzymać oficjalne informacje odnośnie waloryzacji emerytur w 2022 roku.

Dorota GardiasDorota Gardias ma modną kamizelkę! Podobna w Top Secret

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Waloryzacja emerytur 2022: kiedy wypłata i zasady

Emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ich wysokość co roku 1 marca podlegają waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji wyliczany jest z wyniku średniorocznej ceny towarów usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku kalendarzowego. Do końca stycznia prezes Głównego Urzędu Statystycznego informuje o wysokości wskaźnika, zaś do 7 dnia roboczego w lutym ogłaszany jest oficjalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Waloryzacja rent i emerytur: jaka waloryzacja w marcu 2022?

Waloryzacja w tym roku, jak wcześniej zapowiadano z uwagi na wzrost inflacji, będzie się różnić od zapowiadanej. Rzeczywisty wskaźnik poznamy dopiero za kilka dni. We wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała:

Prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu. Myślę, że po 7 lutego będziemy znali dokładne dane i wtedy w przestrzeni publicznej podamy informacje

Minister Marlena Maląg pytana na konferencji prasowej o wstępne dane w zakresie wskaźnika waloryzacji w tym roku powiedziała, że "idzie w kierunku 6 proc.".

- Waloryzacja rent i emerytur będzie się odbywała od tej kwoty, na której - dzięki Polskiemu Ładowi - emeryci skorzystają. - dodała minister.

W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura miałaby wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł. Przy założeniu emerytury w kwocie 1000 zł brutto, po zastosowaniu wskaźnika waloryzacji na poziomie 106,7 % emerytura wyjdzie w kwocie 970,97 zł, zaś przed 910 zł. Jest zysk rzędu 60,97 zł.

SeniorkaEmerytury stażowe 2022. "Styrani ludzie chcą odpoczynku"

GUS ogłosił średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług

Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że

średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2021 r. w stosunku do 2020 r. wyniósł 104,9

Jest to wzrost o jedynie 4,9 procent. Jest to o tyle dziwne, że tego samego dnia GUS podał, iż ogólny wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) za cały poprzedni rok wyniósł 5,1 proc., czyli 0,2 pkt. proc. więcej.

Więcej o: