Kiedy wypłata 13 emerytury w 2022? Kwota będzie niższa niż zakładano? "Nic mnie już nie zdziwi"

Wiadomo już, kiedy trzynasta emerytura 2022 dotrze do seniorów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do jej wysokości. Świadczenie już niedługo może trafić na konta emerytów natomiast niewykluczone, że będzie ono niższe niż zakładali, co oburzyło Polaków.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Wielu seniorów zastanawia się, czy w tym roku również dotrze do nich tzw. trzynastka. Nie mają oni się czego obawiać, gdyż świadczenie te zostało zagwarantowane przez ustawę. Emeryci nie otrzymają jednak w 2022 czternastej emerytury. Kto zatem może liczyć na wypłatę dodatkowych środków w tym roku?

Grupa osób uprawnionych do świadczenia bez zmian. Trzynasta emerytura 2022 obejmie niemal wszystkich seniorów

Trzynastka zostanie wypłacona na takich samych zasadach jak w 2021 roku. Oznacza to, że nie będzie obowiązywał żaden próg dochodowy, ani nie będzie konieczności składania wniosku. Pieniądze zostaną wypłacone z automatu dla seniorów, którzy są uprawnieni do wypłaty świadczeń tj. emerytura, renta czy zasiłek przedemerytalny. 

To między innymi waloryzacja emerytur wpłynie na to, ile będzie wynosiła 13 emerytura 2022 netto. Kiedy wypłata trafi na konta seniorów? 

Wysokość trzynastej emerytury jest równa kwocie minimalnej emerytury w danym roku. W 2021 wynosiła ona zatem 1066,24 zł netto. Jaka będzie to kwota w 2022 roku, dowiemy się po marcowej waloryzacji rent i emerytur. Na ten moment wśród najbardziej prawdopodobnych scenariuszy mówi się o 7-procentowym wzroście świadczeń, co oznaczałoby 13 emeryturę w wysokości 1140,58 zł netto. Dla wielu seniorów kwota ta może nie być satysfakcjonująca biorąc pod uwagę jedną z najwyższych inflacji od lat. Ze względu na pojawiające się scenariusze o nawet 10-procentowej waloryzacji, liczyli oni bowiem na wyższą wypłatę trzynastki.

Pierwsze wypłaty na konta emerytów powinny trafić jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne zostaną wypłacone wraz z tymi świadczeniami w maju. 

Wiele osób jest oburzonym tym, w jaki sposób i w jakiej wysokości jest przyznawana 13 emerytura w 2022

Nie brakuje głosów, według których trzynastka, choć jest jednorazową wypłatą, to może stanowić duży zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Część komentarzy wskazuje jednak na drugą stronę medalu, czyli sposobie wypłacania świadczenia i jego wysokości:

Nic mnie już nie zdziwi... Przy tak nieudolnym rządzeniu... Nic nowego
Bo emeryt ma za mało, żeby żyć a za dużo, by umrzeć. Trzeba dać nierobom co robią dzieci i do pracy nie chodzą
Nawet jak dostaniesz się więcej na 13-tke to i tak państwo zapierdziela gdzie indziej. Tak jest od dawna, by dać jednemu trzeba zabrać innemu.
Więcej o: