14 emerytura 2022 zostanie jednak wypłacona seniorom? Świadczenie objęłoby tylko wybranych

W ubiegłym roku seniorzy mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki, jakim była dla nich 14 emerytura. W 2022 jest szansa, że pojawi się ona ponownie, na co wskazują wypowiedzi minister Maląg. Kto mógłby liczyć na wypłatę środków z tego tytułu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Rząd nieustannie podkreśla, że dba o seniorów, tworząc z myślą o nich kolejne programy oraz reformy, które mają podreperować ich domowy budżet. Wkrótce dowiemy się, ile będzie wynosiła marcowa waloryzacja emerytur i rent, która wpłynie na wysokość comiesięcznego świadczenia osób starszych. Dodatkowo część emerytów skorzysta na zmianach wprowadzonych przez Polski Ład, czyli emeryturze bez podatku czy zerowym PIT-cie. Okazuje się, że seniorzy liczą także, że poza 13 emeryturą w 2022 roku zostaną wypłacone im czternastki. Czy jest na to szansa? 

Polacy chcą czternastki 2022, na co wskazują wyniki sondażu "Super Expressu" 

Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" przeprowadził 12 i 13 stycznia 2022 roku sondaż, w którym Polacy mieli się wypowiedzieć, czy poza trzynastkami do seniorów powinna trafić również 14 emerytura. Aż 52 procent ankietowanych opowiedziało się pozytywnie co do tej kwestii. Natomiast 31 procent osób stwierdziło, że nie powinny być one przyznane. 

Do kogo miałaby trafić 14 emerytura? Decydujący jest próg dochodowych 

W 2021 roku 14 emerytura w odróżnieniu od trzynastki nie była przyznawana wszystkim seniorom. Na wypłatę świadczenia szanse miały osoby, których dochody nie przekraczały miesięcznie 2900 zł brutto. Otrzymywały one pełną kwotę, czyli 1066,24 zł netto — tyle ile wynosiła minimalna emerytura. Pozostali dostali czternastą emeryturę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". W związku z planowaną marcową waloryzacją, w 2022 roku wysokość czternastki zapewne byłaby większa. 

Czy 14 emerytura 2022 trafi na konta seniorów? Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

Choć początkowo minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg podkreślała, że 14 emerytura była świadczeniem jednorazowym, to jej ostatnie wypowiedzi wskazują, że szanse na wypłatę czternastek nie są jeszcze przesądzone. Pierwsze wzmianki pojawiły się o tym podczas konferencji prasowej 10 stycznia, co później minister potwierdziła ponownie podczas rozmowy w Programie 1 Polskiego Radia: 

Co do czternastej emerytury, cały czas sytuacja jest analizowana. Jest to związane z inflacją, z różnymi sytuacjami wsparcia dla emerytów. Nie ma decyzji, tak jak wielokrotnie już powtarzałam. Jeżeli takowa decyzja będzie, na pewno ustawa będzie procedowana przez Sejm.
Więcej o: