Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy? Druk po poprawkach ułatwi wypłatę wyższego zasiłku

Nowy wzór wniosku o dodatek osłonowy został zastosowany w związku z przeprowadzoną nowelizacją ustawy. Sprawi to, że szerszy krąg osób będzie mógł ubiegać się o wyższy dodatek osłonowy. Kiedy wypłata trafi na konta wnioskujących? Niewykluczone, że później niż zakładano.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Premier i rzecznik prasowy wbijają szpile Tuskowi. "Ciekawe, czy Donald Tusk coś robi, żeby obniżyć ceny prądu?"

Osoby, które złożyły wniosek o dodatek osłonowy w odpowiednim terminie, mogą liczyć na wypłatę zasiłku w dwóch ratach. Pierwsza z nich na konta wnioskujących ma dotrzeć do 31 marca. Przynajmniej w teorii, bo jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna" mogą w tej kwestii wystąpić znaczne opóźnienia. 

Dodatek osłonowy otrzyma więcej osób. Wszystko za sprawą nowelizacji

Nowelizacja ustawy to powód do radości przede wszystkim dla osób ogrzewających gospodarstwa węglem. Mogą oni liczyć na dodatek wyższy o 100 zł, a nawet 287 zł. Warunkiem jego otrzymania był wpis w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nie wszyscy jednak taki posiadali, a cała procedura jego uzyskania może trwać nawet do 6 miesięcy. Postanowiono więc zmienić zapis, który do wyższej wypłaty upoważnia także po złożeniu wyłącznie deklaracji. W nowym formularzu wyrażenie "wpisane" a zastąpiono słowem "zgłoszone". 

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska znów oczarowała fanów swoim zdjęciem

Podpowiadamy, jak wypełnić wzór wniosku o dodatek osłonowy. Kalkulator pomoże wyliczyć natomiast, jaką otrzymasz wypłatę

Każda osoba, która ma problem z wypełnieniem wniosku może otrzymać pomoc na infolinii +48 22 369 14 44 czynnej od 8:00 do 16:00 w dni robocze. Dodatkowo ogólnodostępną instrukcję przygotował również rząd. Czynność ta jednak nie jest wbrew pozorom skomplikowana, gdyż najważniejszego punktu, czyli wykazania dochodów opodatkowanych nie musimy robić samodzielnie. Zrobi to za nas gmina, która będzie rozpatrywała wniosek. Naszym zdaniem jest uzupełnienie danych tj. identyfikacyjne, wykorzystywane źródło ogrzewania czy informacja o organie, do którego były opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Chcąc uzyskać informację, na jaką wysokość dodatku możemy liczyć, wystarczy skorzystać z kalkulatora

Seniorka Emerytury stażowe 2022. "Styrani ludzie chcą odpoczynku"

Niewykluczone, że do ponownej poprawki pójdzie ustawa. Dodatek osłonowy będzie wypłacony z opóźnieniem?

Osoby, które złożyły wniosek do 31 stycznia, wypłatę środków miały otrzymać do 31 marca. Jednak jak wskazuje środowe wydanie "Dziennika Gazety Prawnej", nie wykluczone, że czas ten przedłużyć się może do połowy maja. Samorządy wystąpiły z postulatami o przesunięcie terminu wypłaty dodatku, wypłatę środków w jednej, a nie dwóch ratach, a także zwiększenie dotacji dla gmin na obsługę zadania. Rząd na razie nie podjął ostatecznej decyzji w tej sprawie — poprosił o czas do przyszłego tygodnia. 

Więcej o: