Jak oszczędzać pieniądze? Najlepsze sposoby, by zmniejszyć opłaty. Eksperci: 700 euro w portfelu rocznie

Spore wydatki związane z życiem warto poprzedzić szczegółowym researchem. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że im więcej wiesz, tym mniej płacisz. Oszczędzanie pieniędzy w domu to kwestia, która dotyczy obecnie wiele gospodarstw domowych. Jak poradzić sobie z domowym budżetem?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wysokie opłaty za prąd, gaz oraz wydatki związane z życiem spędzają sen z powiek wielu osobom. Szukamy sposobów na obniżenie kosztów związanych z życiem oraz jak podreperować domowy budżet. Jak oszczędzać w domu, bez inwestycji w kolejne urządzenia? Wystarczą małe zmiany, które przyniosą zadowalające efekty.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Oszczędzanie pieniędzy w domu: świadomość się opłaca

Jeśli chcemy zmienić wysokość domowych rachunków, warto wziąć pod uwagę dokonanie zmian przyzwyczajeń i nawyków oraz wprowadzenie nowych zmian. Świadomość i wiedza w zakresie użytkowania urządzeń elektrycznych to sposób na obniżenie opłat za energię. Warto przeanalizować takie urządzenia jak: telewizor, pralka czy zmywarka. Czy posiadają możliwości pozwalające na pracę w trybie oszczędzania energii? Pozwoli nam to również na dłuższą żywotność tych urządzeń. Korzystanie z trybu energooszczędnego np. w przypadku pralki pozwoli również na mniejsze zużycie wody, jednak trzeba się wtedy liczyć z dłuższym trybem pracy urządzenia. 

Sprzęty kuchenne: oszczędzanie energii dzięki kilku zmianom

Kuchnia również jest istotnym pomieszczeniem, w którym znajduje się wiele urządzeń, które czerpią energię elektryczną i wpływają na wysokość naszych rachunków. Przed zakupem urządzeń należy sprawdzić, czy droższa opcja nie będzie przypadkiem zużywała mniej energii, co w dłuższej perspektywie użytkowania może okazać się zbawienne. Opcja "power boost" często stosowana przez nas w kuchni to korzystanie z płyty grzewczej w pełnej mocy. Również szybka opcja nagrzewania piekarnika zużywa sporo energii. Warto wziąć pod uwagę niekorzystanie z tych opcji, gdyż pobory energii w tych trybach przekładają się na wysokie rachunki energii. 

Oszczędzanie na rachunkach za gaz

Sposobów na oszczędzanie gazu w gospodarstwie domowym jest wiele, a jednym z najlepszych jest uszczelnienie, wymiana okien lub ocieplenie ścian w domu. Wysokie ceny energii elektrycznej wzbudziły chęci do poszukiwań rozwiązań, by zaoszczędzić. Eksperci z Belgii zaproponowali również sposób na oszczędność energii poprzez obniżenie temperatury termostatu o 1°C w mieszkaniu. W skali roku według wyliczeń ekspertów może to przynieść nawet 700 euro oszczędności rocznie.

Więcej o: