Pracę w godzinach nocnych wykonują np. policjanci, ochroniarze, czy kierowcy komunikacji miejskiej. Nie każdy decyduje się na pracę w takich godzinach ze względu na statystycznie mniejsze bezpieczeństwo, a także pozbawienie siebie szansy na sen w tych godzinach. Z chociażby tych dwóch względów wykonywanie pracy w godzinach nocnych powinno być objęte odpowiednią stawką godzinową, większą niż praca w godzinach dziennych. Ile wynosi w 2022 roku i dlaczego może być różna?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatek za godziny nocne wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Ponieważ płaca minimalna wzrosła w związku z waloryzacją, a także obniżono progi podatkowe, płaca za godziny nocne również w tym roku jest wyższa.
Nie zawsze stawka za godziny nocne jest identyczna. Różni się w zależności od miesiąca w roku. Liczymy to na podstawie przepracowanych dni. W 2022 roku wygląda to następująco:
Z powyższego przedstawienia stawek godzinowych wynika, że najbardziej opłaca się brać nocne zmiany w styczniu, a najmniej w marcu. Kwota po znaku równości to kwota doliczona do stawki dziennej.
Stawki podane powyżej obowiązują w przypadku wynagrodzenia minimalnego. Mogą być wyższe, jeśli pracownik ustali to indywidualnie z pracodawcą. Co innego też, jeśli praca wykonywana jest w godzinach nocnych na stałe, a nie tylko w sporadycznych przypadkach. Wówczas płaca godzinowa może się różnić.