Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W sytuacji gdy dostaniemy kosztowny prezent lub darowiznę, musimy liczyć się z opłaceniem za niego podatku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. W zależności od pokrewieństwa osoby, która nas obdarowała i wartości prezentu jest szansa, że nie zapłacimy nic.
Nie musimy się martwić opłaceniem podatku za prezent i darowiznę jeżeli otrzymaliśmy go od bliskiej nam osoby. Grupę osób zwolnionych z jego płacenia określa się mianem grupy "0". Mowa tutaj o:
W Polsce istnieją trzy grupy podatkowe, którym ustalono indywidualnie progi wysokości przyjętej darowizny. Niestety już w sytuacji ich przekroczenie trzeba liczyć się z obowiązkiem odprowadzenia odpowiedniego podatku. Nie ma przy tym znaczenia kwota wyłącznie jednej transakcji, ale łączna kwota wszystkich przedmiotów i środków finansowych otrzymanych od konkretnej osoby w ciągu 5 lat. Im jesteśmy bliżej spokrewnieni z osobą, która wręczyła nam prezent, tym jego wartość może być większa:
w I grupie podatkowej kwota wolna wynosi 9 637 zł
w II grupie podatkowej to 7 276 zł
w III grupie podatkowej to 4 902 zł
Dla wszystkich trzech grup zostały ustalone inne przedziały procentowe, które powodują obowiązek opłacenia podatku. Kwoty z nimi związane wyglądają następująco:
Dla I grupy podatkowej podatek:
Dla II grupy podatkowej podatek:
Dla III grupy podatkowej podatek: