500 plus dla seniora 2022. Wystarczy wniosek? Tak, ale są też rygorystyczne warunki do spełnienia

500 plus dla emeryta zostanie wypłacone w 2022 roku. Niestety, świadczenie nie przypomina tego 500 plus, które przysługuje rodzinom z dziećmi. Obowiązuje wniosek, oraz warunki, które mogą budzić kontrowersje. Kto otrzyma świadczenie?

Seniorzy dostaną swoje 500 plus i zostanie ono wypłacone w 2022 roku. Niestety, to świadczenie nie jest dla wszystkich. Można je otrzymać dopiero po złożeniu wniosku, oraz spełnieniu rygorystycznych warunków. Kto otrzyma świadczenie? Niestety tylko nieliczni. Rząd wypłaci je najbardziej potrzebującym.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus dla seniora 2022. Liczy się stan zdrowia, wiek i nie tylko

500 plus dla seniora będzie w 2022 roku wypłacone ponownie. To świadczenie wpływa na konta seniorów już od 2019 roku. Chodzi o świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych do samodzielnej egzystencji, które od jakiegoś czasu wpływa na konta seniorów. Aby je otrzymać, emeryci muszą poświadczyć o swoim stanie zdrowia, udowodnić, że ukończyli 75 lat, a także wykazać, że ich dochody nie przekraczają 1272,08 zł. Pieniądze są wypłacane wówczas dożywotnio.

Wniosek o 500 plus dla emeryta nie musi być złożony osobiście

Wniosek o 500 plus dla seniora nie musi być złożone przez osobę wnioskującą. Seniorzy ze względu na swój stan zdrowia mogą poprosić osobę z najbliższego otoczenia o wysłanie wniosku drogą internetową, lub zaniesienia go do najbliższego urzędu. Oprócz niezbędnego wniosku senior musi załączyć:

  • dokumentację medyczną
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku

Czy próg finansowy dyskwalifikuje całkiem ze świadczenia 500 plus dla emeryta?

Osoby, które przekroczą próg dochodowy 1272,08 zł nadal mogą ubiegać się o świadczenie, ale w kwocie pomniejszonej zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Dodatkowo pieniądze otrzymają ci, którzy nie są uprawnieni do emerytury ani renty oraz nie mają ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych.

Więcej o: