Ulga za dojazdy do pracy 2022. Te wydatki możesz odliczyć podczas rozliczania PIT za 2021

Szybsze pobudki, korki i przedłużająca się jazda - dla wielu osób codzienne dojazdy do pracy mogą być to uciążliwe. Ulga na dojazd do pracy 2022 może nam ten fakt nieco zrekompensować. W związku ze zbliżającym się obowiązkiem złożenia rocznego zeznania podatkowego przypominamy, jak uzyskać zwrot 300 zł za dojazd do pracy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się obniżek cen paliw? Ekspert wyjaśnia

Osoby dojeżdżające do pracy mogą skorzystać z przywileju odliczenia wydatków ponoszonych na paliwo i bilety. W skali roku może być to nawet do 3600 zł. W związku ze zbliżającym się terminem rozliczenia PIT za 2021 rok przypominamy, jak to zrobić. 

Dorota Gardias Dorota Gardias ma modną kamizelkę! Podobna w Top Secret

Komu przysługuje wyższa ulga na paliwo? Zwrot za paliwo 2022 oraz bilety miejskie większy pod jednym warunkiem

Niektóre zakłady w celu zwiększenia atrakcyjności oferty pracy decydują się na pokrycie kosztów związanych z dojazdami pracownika. Osoby, które nie korzystają z takiej możliwości lub ich zakład tego nie oferuje, mogą starać się o częściowy zwrot podczas składania rocznej deklaracji podatkowej PIT. Można w nim bowiem wykazać przychody, ale także koszty ich uzyskania. Podatnicy mogą starać się o zwrot za dojazdy do pracy w wysokości 250 zł, a nawet 300 zł miesięcznie. O wysokości decyduje jeden warunek, a jest nim miejsce zamieszkania. Osoby mieszkające i pracujące w tej samej miejscowości w skali roku mogą odliczyć 3000 zł. Natomiast pracownicy, którzy do zakładu muszą dojeżdżać do innej miejscowości, mogą liczyć na zwrot w wysokości 3600 zł rocznie. 

Kiedy możliwe jest odliczenie paliwa PIT 2022? Dojeżdżając do pracy komunikacją miejską także należy o tym pamiętać

Nie każdy jednak może otrzymać zwrot za dojazd do pracy. Wydatki nie muszą być co prawda udokumentowane, aczkolwiek odliczenie kosztów jest możliwe po spełnieniu trzech warunków: 

  • zatrudnienie w zakładzie jest na podstawie umowy o pracę, 
  • podatnik nie pobiera dodatku za rozłąkę, 
  • złożenie u pracodawcy oświadczenia na cele stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Senior Tylko wybrani dostaną 200 zł do emerytury. "To złodziejstwo"

Jak odliczyć koszty dojazdu do pracy w PIT-37 2021 powyżej limitu?

Powyżej wskazany limit przysługuje osobom dojeżdżającym zarówno komunikacją miejską, jak i prywatnym samochodem. W przypadku tej pierwszej grupy istnieje możliwość uwzględnienia faktycznie poniesionych wydatków na dojazd do pracy. Natomiast w takiej sytuacji ich udokumentowanie (np. imiennymi biletami) będzie już niezbędne. Przywilej ten nie obowiązuje w przypadku kosztów poniesionych na paliwo. 

Więcej o: