Dopłaty do prądu i gazu, to nawet 1437,50 zł miesięcznie. Już niedługo wypłata świadczenia

W ramach tarczy antyinflacyjnej wprowadzono dodatek osłonowy. To nic innego dopłaty do prądu i gazu. Na konta szczęśliwców trafi nawet 1437,50 złotych. Wyjaśniamy, jak dostać pieniądze, oraz kiedy nastąpi wypłata świadczenia. Podpowiadamy, jakie inne dofinansowania są możliwe.

Inflacja niestety idzie w górę, a szczególnie dotkliwe dla Polaków okazały się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Okazuje się, że można uzyskać dofinansowanie do rachunków w ramach tarczy antyinflacyjnej. Rząd zdecydował się na dopłaty, ale nie dla wszystkich gospodarstw domowych. Należy spełnić warunki i wypełnić wniosek. Wypłata lada moment, a dofinansowanie może sięgać aż 1437,50 złotych.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Tarcza antyinflacyjna obejmuje dopłaty do prądu i gazu. Jak otrzymać pieniądze?

Polacy mogą otrzymać dopłaty do rachunków, ale muszą spełnić określone warunki. Wsparciem objętych zostanie blisko 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce, których dochód nie przekroczy:

  • 2100 zł w gospodarstwach jednoosobowych
  • 1500 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Dodatek w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej to ponad 4 mld zł. Rząd zapewnia, że pieniądze zostaną przyznane najbardziej potrzebującym. 

Dorota Gardias Dorota Gardias ma modną kamizelkę! Podobna w Top Secret

Ile wynosi dodatek osłonowy? Wszystko zależy od rachunków i członków rodziny

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Wysokość świadczenia będzie również zależała od rodzaju ogrzewania. Obowiązuje też zasada "złotówka za złotówkę".

Prezent na walentynki dla przyjaciela to miły gest. Zdjęcie ilustracyjne Co dać na walentynki ukochanej osobie? Pomysły na DIY

Jak dostać dodatek osłonowy? Już niedługo wypłata pieniędzy

Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć osobiście, lub drogą internetową. Dostępny jest tutaj. Wnioski o dodatek osłonowy można było składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach do 31 marca i do 2 grudnia.

Dofinansowania dla gospodarstw domowych. M.in. dopłata do budowy dachu i dopłata do Internetu

Jeśli nie udało ci się złożyć wniosku o dodatek osłonowy, lub nie przysługuje ci świadczenie, to możesz ubiegać się np. o dofinansowanie do internetu. Dzięki programom prowadzonym przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można uzyskać też dofinansowanie do budowy dachu sięgające nawet 100 proc. kosztów.

Więcej o: