Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatek osłonowy jest formą wsparcia finansowego dla obywateli, która jest częścią tarczy antyinflacyjnej. Dzięki takiej pomocy, na którą przeznaczone jest 4 mld złotych pomoc zyska około 7 milionów gospodarstw domowych w kraju. O dodatek mogą ubiegać się rodziny oraz jednoosobowe gospodarstwa domowe. Co należy zrobić, żeby otrzymać dodatek osłonowy oraz jakie zmiany zostały wprowadzone w nowej wersji wniosku?
Celem wprowadzenia dodatku osłonowego jest pomoc i rekompensata w obliczu rosnących cen energii, gazu i żywności. Zgodnie z przepisami będzie on przeznaczony dla najuboższych gospodarstw domowych, których przeciętne miesięczne dochody netto nie przekraczają:
Ministerstwo Klimatu nową wersję wniosku o dodatek osłonowy. Zmiana dotyczy informacji o wpisie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Właściciele domów mieszkalnych od 1 stycznia 2021 roku mają obowiązek zgłaszania informacji, jaki rodzaj ogrzewania stosują. Niestety na taki wpis czasami trzeba czekać nawet do kilku miesięcy. Rząd postanowił zmienić tę kwestię i w formularzu słowo "wpisane" zamienione zostanie na "zgłoszone". W nowej wersji wniosku wystarczającą będzie informacja o zgłoszeniu źródła ogrzewania do bazy CEEB. Dodatek osłonowy, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243), wynosi rocznie:
Wnioski o dodatek osłonowy można było składać od 4 do 31 stycznia 2022 r. Dodatek osłonowy będzie wtedy wypłacany w 2022 r. w dwóch równych ratach: do 31 marca i 2 grudnia. Oto instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek osłonowy przez platformę ePUAP: