Ulga dla seniorów. Polski Ład nie dla każdego będzie korzystny. "I po co pracowałam przez 46 lat"

Miliony Polaków czekają niemałe zmiany za sprawą największej od lat rewolucji podatkowej. Wśród wielu nowych rozwiązań znalazła się także ulga dla seniora. Nowy Ład wpłynie tym samym na finanse wielu emerytów. Nie każdy będzie miał jednak z tego tytułu powody do radości.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Wy pytacie, ekspert odpowiada [Q&A Gazeta.pl]

Zapowiadane dla emerytów zmiany mają przynieść według rządu korzyści finansowe dla milionów seniorów. Niestety mowa tutaj głównie o tych, którzy pobierają najmniejsze świadczenia, o czym mówi się już rzadziej. Jak podatkowe zmiany wpłyną na budżety domowe emerytów? 

Emerytura bez podatku, czyli nowa ulga dla seniora. Nowy Ład zmieni wysokość świadczeń emerytów

Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku będzie obejmowało emerytury do 2500 zł brutto miesięcznie. W praktyce ma to przełożyć się na wyższą comiesięczną wypłatę dla seniora. I rzeczywiście tak będzie, jednak tylko dla tych, których miesięczne dochody nie przekraczają progu 5000 zł. Choć powyżej 2500 zł podatek trzeba będzie zapłacić jedynie od kwoty przekraczającej limit, to dla seniorów o wyższych świadczeniach oznacza to odczuwalne straty. Tabelki przedstawiające dokładne wyliczenia znajdziecie w galerii znajdującej się na początku artykułu. 

Osoby aktywne zawodowo również czeka specjalna ulga dla seniora. Polski Ład przyzna ją pod pewnymi warunkami

Rząd nie zapomniał o emerytach pracujących. Stworzył z myślą o nich tzw. zerowy PIT. Skorzystać niego będą mogli jednak seniorzy, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nie zdecydowali się na pobieranie emerytury, tylko kontynuację pracy zarobkowej. Takie osoby zapłacą podatek dopiero od kwoty 115 528 zł (85 528 zł ulgi + 30 000 zł kwoty wolnej od podatku) pod warunkiem, że nie skorzystają oni z ulgi dla klasy średniej

Zapowiadane ulgi dla emerytów 2022 nie dla wszystkich są powodem do entuzjazmu

Biorąc pod uwagę rosnące koszty życia, podwyżki prądu, gazu czy leków, wzrost świadczeń, na jaki może liczyć tylko wybrana grupa seniorów, wydaje się znikoma, na co zwracają uwagę nasi czytelnicy: 

I po co pracowałam przez 46 lat trzeba było się obijać i nie płacić podatków i ZUSu
Przez ten dobrobyt grozi mi wózek inwalidzki, bo nie stać mnie na zastrzyki po 1200 zł, które kiedyś były refundowane a teraz już nie
Tak się wzbogaciłam, że nie wiem co z pieniędzmi robić, aż o 115 zł. Gdyby to chodziło o 1000 zł to bym zrozumiała
Oszustwo wobec emerytów
Więcej o: