Waloryzacja rent i emerytur 2022. Wzrost świadczeń może nie być tak wysoki, jak zapowiadano

Lada dzień pojawią się oficjalne wskaźniki inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń podane przez GUS. Waloryzacja 2022 będzie zależała w głównej mierze właśnie od nich. Prognozy przedstawiane nie tylko przez ekspetów były dość obiecujące. Entuzjazm ten ostudził natomiast wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Oficjalne informacje dotyczące tegorocznej waloryzacji świadczeń poznamy być może już w najbliższych dniach. Wiele seniorów z niecierpliwością czeka na tę informację, od której będzie zależała wysokość ich comiesięcznego świadczenia. Swoje prognozy w rozmowie z "Super Expressem" przedstawił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Kasia Cichopek odsłoniła brzuch i pochwaliła się figurą. Widać efekty ćwiczeń? (zdjęcie ilustracyjne) Katarzyna Cichopek w oryginalnej kurtce bez rękawów

Waloryzacja rent 2022. Od 4,89 do niemal 10 procent — takie scenariusze przewijały się w komentarzach ekspertów 

W projekcie budżetu na 2022 Sejm uwzględnił waloryzację na poziomie 4,89 proc., która dla emerytów w praktyce oznaczałaby znikomą podwyżkę, szczególnie biorąc pod uwagę obecny wskaźnik inflacji. W wypowiedziach wielu ekspertów powtarzały się natomiast zdania o rekordowej waloryzacji, jaka może nas czekać w 2022 roku. Wiceminister Patkowski wspominał nawet o 9,9-procentowej waloryzacji. W takim przypadku seniorzy mogliby liczyć na 100 zł do 400 zł więcej miesięcznie. 

Jaka waloryzacja emerytur w 2022? Minister Marlena Maląg ostrożnie o nowych wskaźnikach

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zadeklarowała, że seniorzy mogą się spodziewać co najmniej 7-procentowej podwyżki świadczeń. Ostatnio jednak jej wypowiedzi dotyczące nadchodzącej waloryzacji były ostrożniejsze: 

Myślę, że po 7 lutego będziemy znali dokładne dane i wtedy w przestrzeni publicznej podamy informacje. Waloryzacja rent i emerytur będzie się odbywała od tej kwoty, na której — dzięki Polskiemu Ładowi — emeryci skorzystają

Seniorka 200 zł do emerytury trafi do większej grupy seniorów

Waloryzacja emerytur w 2022 roku według wiceministra pracy Stanisława Szweda

Entuzjazm mogą dodatkowo ostudzić wypowiedzi wiceministra Szweda dla "Super Expressu". Jego zdaniem waloryzacja nie przekroczy 7 proc., ale będzie nieznacznie niższa: 

Sądzę, że marcowa waloryzacja będzie na poziomie 6,1-6,2 proc. Ostateczny wskaźnik poznamy już za kilka dni, ale według mnie będzie właśnie taki
Więcej o: