Ponowne przeliczenie emerytury ZUS 2022, to jeszcze więcej odrzuconych wniosków. Są nowe warunki

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury na nowych zasadach. W 2022 jeszcze mniejsza grupa seniorów skorzysta z tej możliwości. Niektórzy stracą szansę na zastrzyk gotówki, ale są też tacy, którzy na tym zyskają. Podpowiadamy, jak otrzymać pieniądze.

W związku ze zmianami w tablicach średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, na podstawie których wyliczana jest emerytura, niektórzy seniorzy mogą starać się o ponowne jej przeliczenie. Zmiany związane ze zwiększoną umieralnością mają bezpośredni wpływ na wysokość świadczeń. Do tej pory tylko niewielu seniorów mogło składać wnioski, aby uzyskać podwyżkę emerytury. W 2022 roku ta grupa jeszcze się zmniejszyła i tylko nieliczni zyskają zastrzyk gotówki. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Po co składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Można na tym zyskać

W związku ze zwiększoną umieralnością seniorów, spowodowaną pandemią COVID-19, zmianom uległy tablice sporządzane przez Główny Urząd Statystyczny. Owe tablice pokazują, jaka jest średnia długość życia seniorów i na tej podstawie wyliczana jest wysokość emerytur. W ubiegłym roku, kiedy seniorzy dowiedzieli się o zmianach, które mogą mieć wpływ na ich świadczenia, biegiem zaczęli składać wnioski. Niestety, okazało się, że nie każdy zyska na zmianach w tablicach GUS. Tylko nieliczni otrzymali podwyżkę świadczeń, która i tak w wielu przypadkach nie okazała się znacząca, wynosiła do 400 złotych.

Patricia Kazadi zachwyciła swoją fryzurą. Fani: 'Przestań szpanować'. Jak wygląda? (zdjęcie ilustracyjne)Patricia Kazadi zachwyca bluzką koszulową Bonprix!

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022?

Seniorzy mogą wnioskować w urzędzie, lub w formie elektronicznej bez wychodzenia z domu. Niezbędny formularz, który trzeba uzupełnić, aby dostać pieniądze jest dostępny na stronie internetowej zus.pl. Do tej pory wnioskować mogły osoby, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Seniorka14 emerytura 2022 zostanie jednak wypłacona seniorom?

Ponowne przeliczenie emerytury ZUS 2022 na nowych zasadach. Kto na tym straci?

Wnioski, które odrzucano w roku 2021, to m.in. formularze od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

W 2022 roku zmienił się termin składania wniosków. W 2021 roku seniorzy mieli szansę na dwukrotne złożenie wniosku. Możliwe to było raz na kwartał, czyli nawet cztery razy do roku. Rząd zadecydował, że od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz na rok. Warto zatem złożyć wniosek jak najszybciej, aby już teraz otrzymywać wyższe świadczenie.

Więcej o: