Podatek od darowizny od rodziców. Możesz go zapłacić, jeśli nie złożysz tej deklaracji w terminie!

Darowizna od rodziców co do zasady jest zwolniona z podatku. Jak się okazuje, jednak nie w każdym przypadku. Decydujący w takiej sytuacji jest formularz SD-Z2 oraz termin jego złożenia do skarbówki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nowy podatek od reklam wejdzie w życie?

Drogie i kosztowne prezenty mogą być dla nas ogromną niespodzianką, ale jak się okazuje nie zawsze miłą. Należy pamiętać, że od darowizn mamy obowiązek odprowadzenia podatku. W jakich sytuacjach jesteśmy zwolnieni z konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym? 

Kasia Cichopek odsłoniła brzuch i pochwaliła się figurą. Widać efekty ćwiczeń? (zdjęcie ilustracyjne) Katarzyna Cichopek w oryginalnej kurtce bez rękawów

Kogo nie obowiązuje podatek od darowizny 2022? 

Nie wszyscy muszą obawiać się drogich prezentów. Grupa "0" jest bowiem zwolniona z obowiązku zapłaty podatku od darowizny niezależnie od jej wielkości. Zaliczamy do niej: małżonka, zstępnych (np. syna, córkę, wnuki, prawnuki), wstępnych (np. matkę, ojca, dziadków), pasierbów, rodzeństwo, ojczyma, macochę. 

Darowizna od rodziców również musi być zgłoszona do urzędu. Pamiętaj o tym terminie

Darowizna od rodziców jest zatem zwolniona z podatku, jednak nie z obowiązku zgłoszenia. Od daty dokonania darowizny mamy 6 miesięcy na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym. Dodatkowo skarbówka może poprosić nas o następujące dokumenty: 

  • potwierdzenie przelewu lub przekazu pocztowego,
  • dokumenty potwierdzające, co dostajesz i w jaki sposób,
  • od kogo lub po kim dostajesz majątek,
  • stopień pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą, od której dostajesz majątek.

Seniorka 14 emerytura 2022 zostanie jednak wypłacona seniorom?

Brak deklaracji sprawi, że zapłacimy podatek od darowizny od rodziców 

Niestety niedotrzymanie tego terminu będzie miało dla nas przykre konsekwencje. Nie złożenie formularza w ciągu 6 miesięcy będzie bowiem skutkowało opodatkowaniem darowizny. Zgodnie z przepisami, brak zgłoszenia darowizny traktowane jest jako oszustwo. W takim przypadku wysokość podatku wynosi od 3 do 20 procent.

Więcej o: