Podatek od darowizny od rodziców. Możesz go zapłacić, jeśli nie złożysz tej deklaracji w terminie!

Darowizna od rodziców co do zasady jest zwolniona z podatku. Jak się okazuje, jednak nie w każdym przypadku. Decydujący w takiej sytuacji jest formularz SD-Z2 oraz termin jego złożenia do skarbówki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nowy podatek od reklam wejdzie w życie?

Drogie i kosztowne prezenty mogą być dla nas ogromną niespodzianką, ale jak się okazuje nie zawsze miłą. Należy pamiętać, że od darowizn mamy obowiązek odprowadzenia podatku. W jakich sytuacjach jesteśmy zwolnieni z konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym? 

Kogo nie obowiązuje podatek od darowizny 2022? 

Nie wszyscy muszą obawiać się drogich prezentów. Grupa "0" jest bowiem zwolniona z obowiązku zapłaty podatku od darowizny niezależnie od jej wielkości. Zaliczamy do niej: małżonka, zstępnych (np. syna, córkę, wnuki, prawnuki), wstępnych (np. matkę, ojca, dziadków), pasierbów, rodzeństwo, ojczyma, macochę. 

Darowizna od rodziców również musi być zgłoszona do urzędu. Pamiętaj o tym terminie

Darowizna od rodziców jest zatem zwolniona z podatku, jednak nie z obowiązku zgłoszenia. Od daty dokonania darowizny mamy 6 miesięcy na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym. Dodatkowo skarbówka może poprosić nas o następujące dokumenty: 

  • potwierdzenie przelewu lub przekazu pocztowego,
  • dokumenty potwierdzające, co dostajesz i w jaki sposób,
  • od kogo lub po kim dostajesz majątek,
  • stopień pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą, od której dostajesz majątek.

Brak deklaracji sprawi, że zapłacimy podatek od darowizny od rodziców 

Niestety niedotrzymanie tego terminu będzie miało dla nas przykre konsekwencje. Nie złożenie formularza w ciągu 6 miesięcy będzie bowiem skutkowało opodatkowaniem darowizny. Zgodnie z przepisami, brak zgłoszenia darowizny traktowane jest jako oszustwo. W takim przypadku wysokość podatku wynosi od 3 do 20 procent.

Więcej o: