500 plus trafi na konta seniorów w tym roku. "Im należy się bardziej niż dzieciom". Konieczny wniosek

500 plus dla seniora to kolejne świadczenie, jakie mogą uzyskać emeryci w 2022 roku. Oprócz 200 złotych do emerytury i trzynastej emerytury dostaną świadczenie uzupełniające. Nie przysługuje ono każdemu, a żeby je otrzymać potrzebny jest wniosek.

Seniorzy mają swoje 500 plus. Chodzi o świadczenie uzupełniające, które co miesiąc zasila konta wielu seniorów. Do tej pory skorzystało z niego 767,5 tys. osób. W 2022 roku skorzysta jeszcze więcej. W związku z waloryzacją możliwa jest także podwyżka świadczenia. Podpowiadamy, do kogo trafią pieniądze i jakie warunki należy spełnić.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Biedroń o 500 plus: Wszystko wskazuje na to, że PiS zacznie je ograniczać

500 plus dla seniora, ale nie dla każdego. Podpowiadamy, kto otrzyma świadczenie

500 plus dla seniora to świadczenie uzupełniające. Nie jest przyznawane na tych samych zasadach co 500 plus dla rodzin z dziećmi. Otrzymają je tylko seniorzy, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Oprócz tego muszą mieć ukończone 75 lat i posiadać odpowiednią dokumentację medyczną. Nie obędzie się również bez wniosku. Pieniądze będą wypłacane co miesiąc, dożywotnio. 

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Nie trzeba robić tego samodzielnie

Z uwagi na zły stan zdrowia wielu seniorów, wniosku nie trzeba składać samodzielnie. Emeryci mogą wysłać formularz drogą internetową, lub złożyć go za pośrednictwem bliskiej osoby. Dostępny wniosek jest na stronie Internetowej zus.pl. Wraz z nim należy załączyć: 

  • dokumentację medyczną
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

Internauci wypowiedzieli się na naszym Internetowym profilu na temat tego świadczenia.

Im należy się bardziej niż dzieciom
dzieci dostają wszyscy a emerytów dzielą na biednych i bogatych
Sprawiedliwość jak zawsze.

500 plus dla seniora może być wyższe. Zmiany w 2022 roku

W związku z waloryzacją, w połowie lutego wejdzie zmiana dotycząca świadczeń dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dotyczy to także 500 plus dla seniora. Zgodnie z waloryzacją miesięczna kwota uprawniająca do świadczenia uzupełniającego podlega podwyższeniu w terminach i na zasadach określonych przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Oficjalna informacja zostanie podana co najmniej na 7 dni roboczych przed terminem waloryzacji. Seniorom pozostaje trzymać kciuki.

Więcej o: