Dopłaty do ogrzewania 2022 nawet do 21 tysięcy. Kto skorzysta z nowego dofinansowania rządowego?

Jak zapowiada rząd, najpóźniej w II kwartale będziemy mogli ubiegać się o dopłaty do ogrzewania 2022 w ramach nowego programu "Moje Ciepło". Dotacja może sięgnąć nawet 21 tysięcy złotych, jednak otrzymać ją można wyłącznie po spełnieniu surowych kryteriów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

To właśnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie udzielał finansowego wsparcia w ramach nowego projektu rządowego "Moje Ciepło". Według zapowiedzi jego rozpoczęcie, a tym samym możliwość składania wniosków będzie możliwa najpóźniej w II kwartale 2022 roku. Kto będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie?

Dopłaty do ogrzewania 2022. Pompy ciepła to najdroższe, a jednocześnie najbardziej ekologiczne źródło ciepła 

Zakup oraz montaż pompy ciepła to przeciętnie koszt od 30 tys. do nawet 50 tys. złotych. Jest to zatem spory wydatek, jednak rozwiązanie to wciąż zyskuje na popularności. Wynika to, chociażby z faktu, że pompy ciepła uznaje się za najbardziej ekologiczne źródło ciepła, co w obecnych czasach jest na wagę złota. W Polsce już niedługo osoby fizyczne będą mogły liczyć na dofinansowanie takiego zakupu. Okazuje się niestety, że otrzymanie dopłaty nie będzie prostym zadaniem. 

Kogo obejmie dopłata do ogrzewania 2022 w ramach programu "Moje Ciepło"? Warunki są rygorystyczne

Najistotniejszą rolę podczas decyzji o przyznaniu dofinansowania będą stanowiły parametry domu świadczące o jego energooszczędności. W tym przypadku mowa o współczynniku Ep, czyli rocznym zapotrzebowaniu budynku na nieodnawialną energię pierwotną, który nie będzie mógł być wyższy niż 63 kWh/mkw. na rok, a w latach kolejnych do 55 kWh/mkw. na rok. W praktyce oznacza to, na co wskazuje portal businessinsider.pl, że dopłaty trafią jedynie do właścicieli budynków wysoce energooszczędnych, którzy dodatkowo wykorzystują energię odnawialną. 

Dofinansowanie będzie ponadto przysługiwało jedynie dla właścicieli nowych budynków, w którym pompy zostały zainstalowane od 1 stycznia 2021 roku.

Ile będzie wynosiło dofinansowanie do ogrzewania 2022? 

Na program przeznaczono budżet w wysokości 600 mln zł. Ma on obowiązywać na pompy zainstalowane od 2021 roku do najpóźniej końca 2026 roku. Kwota dofinansowania będzie uzależniona od tego, czy zdecydujemy się na zainstalowanie pompy powietrznej, czy gruntowej. W tym pierwszym przypadku będzie można otrzymać 7 tys. zł, zaś w drugim nawet do 21 tys. zł. 

Więcej o: