Waloryzacja emerytur 2022 będzie rekordowa. "Za zastrzyk gotówki dla seniorów zapłacimy inflacją"

Jaka będzie waloryzacja emerytur w 2022 r.? Ku radości seniorów, będzie najwyższa od kilku lat. Ostatnie wyliczenia mówią o tym, że waloryzacja emerytur i rent może wynieść 6,1-6,2 proc. Niestety, seniorzy martwią się, że podwyżka świadczenia będzie skutkować wzrostem cen. Podpowiadamy, ile prawdopodobnie wyniesie emerytura 2022 oraz kiedy padnie ostateczna kwota.

Seniorzy mają wiele powodów do radości. Oprócz trzynastej emerytury otrzymają też 500 plus i 200 złotych co miesiąc. Osoby, które nie mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia i tak zyskają w 2022 roku. Waloryzacja świadczeń jest wyższa niż w latach ubiegłych, co oznacza, że ich emerytura wzrośnie. Niestety, przy wzroście cen za artykuły spożywcze i opłat za prąd i gaz, ta podwyżka może okazać się mało znacząca. Seniorzy niepokoją się, że w rzeczywistości nie zyskają wiele.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Ile wynosi minimalna emerytura 2022? Seniorzy dostaną więcej pieniędzy

Z przyjętej przez Sejm ustawy budżetowej na 2022 r., uwzględniając wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. wynika, że minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1.312,05 zł. Biorąc pod uwagę ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, należy uwzględnić fakt, że świadczenia podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Minimalna emerytura, to także wartość emerytury trzynastej — ona również wyniesie więcej w 2022 roku. Ostateczna kwota zostanie podana najszybciej w przyszłym tygodniu. 

Jaka będzie waloryzacja emerytur w 2022 r.? To kolosalna różnica w stosunku do lat ubiegłych

Waloryzacja emerytur w 2022 roku będzie rekordowa. Nie była tak wysoka od 2009 roku, a i wtedy wynosiła mniej niż obecnie. Marzena Maląg w jednej ze swoich wypowiedzi wskazywała, że waloryzacja wyniesie nawet 7 procent. Ostateczny wskaźnik waloryzacji zależy jednak od Głównego Urzędu Statystycznego. Już w najbliższych dniach zostaną podane ostatnie dane do wyliczeń. Obecnie minimalna emerytura to 1250,88 zł. Po hipotetycznej podwyżce o 7 proc. wyniosłaby do 1338,44 zł.

Waloryzacja 2022, a inflacja. Seniorzy niepokoją się o swoje świadczenia

Seniorzy martwią się, że mimo podwyżek świadczeń wzrastają ceny produktów, oraz opłat. Na naszym profilu w mediach społecznościowych postanowili wypowiedzieć się w komentarzach.

Za zastrzyk gotówki dla seniorów zapłacimy inflacją
Oszukują nas złodzieje. Różnicy nie ma jak drożeje wszystko
Tyle ile nam dadzą, to i zabiorą

- pisali.

Więcej o: