Kiedy wypłata 13 emerytury? Nie każdy dostanie tyle samo. Różnica to nawet kilkaset złotych. "Skandal"

13 emerytura 2022 ponownie wpłynie na konta seniorów. Niestety, nie każdy otrzyma tyle samo. W związku z waloryzacją emerytur, świadczenie wzrośnie. Dla niektórych będzie to około stu złotych, a dla niektórych nawet kilkaset. Od czego zależy ta różnica i kiedy wypłata 13 emerytury 2022?

Rząd zadecydował, że trzynasta emerytura w 2022 roku ponownie zostanie wypłacona. Co ciekawe, będzie wyższa niż dotychczas. Dla niektórych różnica wyniesie około 100 złotych, a dla niektórych będzie to kwota rzędu kilkuset złotych. Od czego zależy nierówność w wypłatach? Ma to związek zarówno z waloryzacją emerytur, ale i Polskim Ładem. Seniorzy są oburzeni, ich zdaniem to niesprawiedliwe.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Będą to m.in. seniorzy i pracownicy służby zdrowia

Kiedy wypłata 13 emerytury 2022? Pieniądze powinny trafić na konta bez opóźnień

W poprzednich latach wypłaty rozpoczęły się w kwietniu. W tym roku nie będzie inaczej, pieniądze pojawią się na kontach wraz z emeryturą kwietniową, ale są wyjątki. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynasta emerytura zostanie wypłacona dopiero w maju.

Ile wynosi 13 emerytura 2022? W związku z waloryzacją kwota wzrośnie

W 2022 roku zmieniła się kwota emerytury minimalnej. Tyle samo wynosi trzynasta emerytura, a więc i tutaj kwota ulegnie zmianie. Szacuje się, że z 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto urośnie aż o 5 procent. Minister Moląg przewiduje, że świadczenie może wynieść w kwietniu nawet 1300 złotych. Ostateczny wynik waloryzacji zostanie podany już niedługo, bo w drugiej połowie lutego. Czekamy bowiem na dane statystyczne z GUS, które mają decydujący wpływ na wysokość świadczeń.

13 emerytura na tych samych warunkach, ale kwota ulegnie zmianie. Kto zyska najwięcej?

Podwyżka w wyniku waloryzacji to nie wszystko. Seniorzy, których dosięgną nowe przepisy wprowadzone przez Polski Ład zyskają jeszcze więcej. Ponieważ kwota wolna od podatku wzrosła w 2022 roku do 30 tysięcy złotych, seniorzy, których miesięczne świadczenie z ZUS nie przekroczy 2400 zł brutto, otrzymają jeszcze wyższą "trzynastkę". Oprócz podwyżki związanej z waloryzacją czeka ich nawet 150 złotych ekstra. Po podsumowaniu wprowadzonych zmian niektórzy zyskają nawet 300 złotych. Zdaniem niektórych obywateli, takie traktowanie emerytów jest niesprawiedliwe. Na naszym profilu w mediach społecznościowych wypowiedzieli się na temat nierównych podwyżek.

To skandal
Albo wszystkim dają tyle samo, albo niech nie dają wcale
Uczciwy człowiek jak zwykle dostanie najmniej
Więcej o: