Ulga rehabilitacyjna 2022. Polacy odliczą więcej, ale też więcej stracą. Przyczyna? Polski Ład

Ulga rehabilitacyjna 2022 będzie się różnić od tej, która obowiązywała do tej pory. Do końca 2021 r. objęte nią były wyłącznie wydatki związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Lista jest teraz dłuższa, ale niektórzy będą stratni przez Polski Ład.

W zeznaniu rocznym można odliczyć od dochodu przeróżne rzeczy. Lista ulg jest długa i obejmuje też ulgę rehabilitacyjną. Co zawiera ulga rehabilitacyjna 2022? Więcej niż w roku ubiegłym. Do tej pory ulgą objęte były wyłącznie wydatki związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Teraz liczba pozycji na liście zwiększyła się, ale nie każdy na tym zyska. W związku z Polskim Ładem pojawiły się pewne ograniczenia, które mogą rozczarować wiele osób chorych, a także ich opiekunów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gabryś Pasieka stawia pierwsze kroki. Rodzice wierzą, że jego rozwój ogólny jeszcze się poprawi po odzyskaniu słuchu

Ulga rehabilitacyjna 2022. Co można odliczyć w zeznaniu rocznym?

W 2022 roku Polacy mogą w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć w zeznaniu rocznym nie tylko wydatki na zakup i naprawę, ale także na najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych. Tyczy się to wyłącznie tych narzędzi i sprzętu, które są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Nie obejmuje to żadnych sprzętów gospodarstwa domowego. Nowością jest też możliwość odliczenia kosztów przejazdów osób niepełnosprawnych i dzieci niepełnosprawnych do lat 16, bez względu na cel podróży.

Ulga rehabilitacyjna 2022, a pobyty lecznicze i wyjazdy rehabilitacyjne [lista]

Kolejną zmianą w 2022 roku jest to, że osoby chore, wymagające rehabilitacji, a także ich opiekunowie mogą odliczyć w ramach ulgi pobyty lecznicze i wyjazdy rehabilitacyjne, w tym:

  • wydatki za pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym;
  • wydatki za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, lub zakładzie rehabilitacji leczniczej (dotychczas odliczeniu podlegały jedynie wydatki poniesione za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym i w tych zakładach jedynie osób niepełnosprawnych);
  • wydatki za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne;
  • wydatki na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł.

Ulga rehabilitacyjna 2022, a Polski Ład. Obowiązują ograniczenia

Ulga rehabilitacyjna 2022 obejmuje wydatki za rok 2021. Niestety, będzie to prawdopodobnie ostatni rok, w którym tak wiele osób będzie mogło zyskać dodatkowe pieniądze z tego tytułu. W 2023 roku bowiem wydatki w ramach ulgi będą mogli odliczyć tylko ci, których roczny dochód przekroczy kwotę 30 tys. zł, czyli średnio miesięcznie 2500 zł brutto. Jeżeli więc dochód danej osoby nie przekroczy 30 000 zł i nie zapłaci ona podatku, to nie otrzyma zwrotu z tytułu odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne. To nowe rozporządzenie Polskiego Ładu, o którym poinformowała Justyna Pasieczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Więcej o: