14 emerytura 2022: seniorzy liczą na coroczne wypłaty. Nie jest to wykluczone. "Sytuacja jest analizowana"

Jeszcze niedawno seniorzy wyszukiwali frazę 14 emerytura 2021 kiedy wypłata, a dziś zastanawiamy się, czy 14 emerytura 2022 jest realna. Jej wypłata nie jest potwierdzona, ale są wypowiedzi sugerujące taką możliwość. Więcej niż połowa obywateli uważa, że czternastaka powinna być wypłacana co roku. Ile wyniosłaby czternasta emerytura netto w 2022 roku?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W ubiegłym roku czternastka wypłacona została ponad 9 mln osób, a łączny jej koszt wyniesie ponad 11 mld zł. Wielu osobom bardzo pomógł ten dodatkowy zastrzyk gotówki i nie ukrywają, że mają nadzieje na kontynuację tego programu. Czy jednak jest taka szansa? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Czy 14 emerytura 2022 będzie wypłacana? Jest to na razie analizowane

Poseł Michał Wypij zapytał o to czy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie tzw. czternastej emerytury jako świadczenia stałego. Interesowały go również koszty czternastej emerytury w 2021 r. i szacowany koszt wypłaty takiego świadczenia w roku 2022. Nie tak dawno, czyli 26 stycznia 2022 roku uzyskano, odpowiedz na te zagadnienia od sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda:

Obecnie nie są prowadzone prace mające na celu coroczną wypłatę 14. emerytury.

Polacy są pozytywnie nastawieni do 14 emerytury 2022. Przeprowadzono sondaż

Na specjalne zlecenie "Super Expressu" Instytut Badań Pollster przeprowadził 12 i 13 stycznia 2022 roku sondaż na temat 14 emerytury. Polacy mieli wypowiedzieć się, czy poza trzynastkami do seniorów powinna trafić także czternastka. Aż 52 procent ankietowanych opowiedziało się pozytywnie na ten temat. Natomiast 31 procent osób stwierdziło, że nie powinny być one przyznane emerytom.

14 emerytura w 2022 roku zasili konta seniorów? Sprawa jest niejasna

Jeszcze niedawno minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg podkreślała, że czternastka była świadczeniem jednorazowym. Jednak jej ostatnie wypowiedzi wskazują, że szanse na wypłatę tego świadczenia nie są jeszcze całkiem skreślone. Pierwsze wzmianki dające nadzieje emerytom pojawiły się o tym podczas konferencji prasowej 10 stycznia. Następnie minister potwierdziła, że jest na to szansa ponownie podczas rozmowy w Programie 1 Polskiego Radia: 

Co do czternastej emerytury, cały czas sytuacja jest analizowana. Jest to związane z inflacją, z różnymi sytuacjami wsparcia dla emerytów. Nie ma decyzji, tak jak wielokrotnie już powtarzałam. Jeżeli takowa decyzja będzie, na pewno ustawa będzie procedowana przez Sejm.

Ile wyniosłaby czternasta emerytura netto w 2022 roku?

Czternasta emerytura w pełnej kwocie na 2021 rok wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Niestety losy czternastki w 2022 wciąż nie są znane a w związku z tym też jej wysokość.

Więcej o: