Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeżeli zdarzy się sytuacja, że nie spłacamy zaciągniętego zobowiązania we właściwym czasie, musimy liczyć się z możliwością naliczania odsetek. Dzieje się to jednak w określonych sytuacjach, a ich kwoty są regulowane przez Kodeks cywilny.
Mówimy o odsetkach kapitałowych, inaczej zwanych umownymi w sytuacji gdy osoba, która pożycza od instytucji czy innej osoby pieniądze, a więc jest dłużnikiem, płaci za możliwość korzystania z cudzych środków i obracania jej kapitałem. Sytuacje tą reguluje je artykuł 359 § 2 Kodeksu cywilnego. Są one należne za okres od powstania zadłużenia do jego wymagalności.
Jednak są one wypłacane tylko wtedy, gdy faktycznie taki obowiązek wynika z umowy między stronami lub na podstawie ustawy czy orzeczenia sądu, lub innego organu. Jeśli nigdzie nie jest podana wysokość odsetek kapitałowych, wtedy ich wielkość jest ustawowa, a więc równa sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych.
Jest też możliwość naliczania odsetek za zwłokę w płatnościach. Są to wtedy odsetki za opóźnienie nazywane umownymi i możemy porównać to do odszkodowania za zwłokę w regulowaniu zobowiązania. Naliczane są one w sytuacji, gdy dłużnik nie spłaca pożyczonych pieniędzy w określonym czasie. Co ważne, sytuację taką również reguluje Kodeks cywilny.
Wysokość odsetek zależy od wysokości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Ich wysokość została zmieniona 4 listopada 2021. Od tamtego momentu wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi 6,75 proc. w skali roku. Maksymalne odsetki za opóźnienie nie mogą być wyższe niż 13,5 proc. w stosunku rocznym. Natomiast odsetki ustawowe i kapitałowe wynoszą 4,75 proc. w skali roku. Oznacza to, że maksymalne odsetki w tym zakresie są równe 9,5 proc. w stosunku rocznym. Należy pamiętać, że maksymalna wysokość wszystkich wspomnianych odsetek nie może przewyższać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych, patrząc w perspektywie rocznej.