Niemal wszystkie dodatki do emerytury 2022 wzrosną. Ci seniorzy wzbogacą się nawet o 3 tys. złotych

Dodatki do emerytury 2022, to wiele nowych możliwości. Szczęśliwcy mogą zyskać nawet 3 tysiące złotych, jeśli spełnią warunki. To nie tylko 13 emerytura, 200 złotych do emerytury i 500 plus dla seniora. Podpowiadamy, na jakie dodatkowe świadczenia może liczyć emeryt w 2022 roku.

Emerytury w Polsce nadal pozostawiają wiele do życzenia. Mimo tego, że najniższa emerytura w 2022 roku wzrosła, to dla wielu seniorów kwota nie jest wystarczająca. Zauważają rosnącą inflację, oraz rekordowe rachunki za prąd i gaz. Ceny leków również nie należą do niskich, a tego rodzaju zakupy często są koniecznością w przypadku osób starszych. Nic dziwnego, że seniorzy szukają dodatkowych świadczeń, które mogłyby zasilić ich budżet. W 2022 roku mają szansę nie tylko na nowe, ale i wyższe świadczenia. Nie każdy może skorzystać ze wszystkich. Obowiązują warunki i wnioski.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Te dodatki do emerytury 2022 są nadal aktualne. 500 plus, 13 emerytura, renta rodzinna

W 2022 roku seniorzy nie otrzymają już 14 emerytury, jednak 13 emerytura wypłacana od 2019 roku ponownie trafi na konta seniorów. W związku z waloryzacją — będzie wyższa. Ze względu na rozporządzenie Polskiego Ładu dotyczące kwoty wolnej od podatku, niektórzy emeryci zyskają jeszcze więcej i ich "trzynastka" wzrośnie o dodatkowe 150 złotych. W 2022 roku wypłacane będzie nadal 500 plus dla seniora, czyli tzw. świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ono również może być wyższe, w związku z waloryzacją. Osoby starsze i nie tylko, które straciły małżonka, mogą ubiegać się o rentę rodzinną. Te świadczenia seniorzy otrzymają z ZUS.

Dodatki do emerytury 2022: 200 złotych dla seniora. Tego świadczenia nie wypłaca ZUS

Kolejny dodatek, który ponownie w 2022 roku trafi do seniorów, to 200 złotych do emerytury. Pieniądze wypłacane są strażakom OSP, którzy aktywnie brali udział w akcjach ratowniczych. Muszą spełnić określone warunki, takie jak staż pracy, czy odpowiedni wiek. Świadczenia nie wypłaca ZUS, tylko ZER MSWiA, a wniosek należy złożyć u  miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej.

Dodatki do emerytury 2022: Nowe świadczenia dla seniorów, m.in. dodatek osłonowy

Oprócz dobrze już znanych świadczeń, seniorzy mogą ubiegać się o zupełnie nowe. Taką formą pomocy jest dodatek osłonowy, w ramach tarczy antyinflacyjnej i jako odpowiedź na rosnące ceny produktów, gazu i prądu. Zostanie on wypłacony w dwóch ratach. Dodatek osłonowy będzie przysługiwał po złożeniu wniosku i spełnieniu kryterium dochodowego. Osoby samotne będą mogły liczyć na pomoc w wysokości 400 zł w skali roku, gospodarstwa domowe składające się z 2 lub 3 osób otrzymają 850 zł, a 4 i 5 osobowe 850 zł. Większe rodziny dostaną 1150 zł w skali roku.

Oprócz tego nadal funkcjonuje program mama 4+, czyli tzw. emerytura matczyna wypłacana kobietom, które wychowywały czwórkę, lub więcej potomstwa. ZUS wypłaci też dodatek pielęgnacyjny. Ogromna szansa na zastrzyk gotówki czeka działaczy antykomunistycznych i osoby represjonowane z powodów politycznych, które otrzymały taki status do 31 grudnia 2021 r. Otrzymają dodatek w wysokości 3 tysięcy złotych jednorazowo. ZUS wypłaci go do 31 stycznia, bez wniosków.

Więcej o: