Emerytury stażowe 2022: Czy i kiedy wejdą w życie? "Zrobili z nas niewolników"

Czy i kiedy wejdą w życie emerytury stażowe 2022? To pytanie wciąż budzi wiele wątpliwości wśród zainteresowanych. Co zakładają projekty emerytury stażowej i czym się różnią procedowane w Sejmie ustawy? Sprawdzamy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury stażowe to projekt zmian w zakresie prawa, który zakłada zmianę sposobu przejścia na emeryturę. Projekt i pomysł zmian budzi duże zainteresowanie, a w Sejmie pojawiły się aż dwa projekty dotyczące wieku emerytalnego. Czego możemy się spodziewać?

'Zjawiskowa' Patricia Kazadi w stylowej sukience. Fani są zachwyceni! Podobną kupisz w Born2be i Zara "Zjawiskowa" Patricia Kazadi w stylowej sukience

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Obywatelski projekt ustawy o emeryturze stażowej „Solidarność"

Inicjatywa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" projektem wprowadzenia w Polsce emerytury stażowej zajmuje się już od dawna. 7 lipca 2021 roku działacze związku zaczęli zbierać podpisy osób z pełnią praw wyborczych. Projekt zebrał ponad 230 tysięcy podpisów. 30 września 2021 roku "Solidarność" złożyła projekt w Sejmie.

Obywatelski projekt "Solidarność" zakłada przysługiwanie świadczenia emerytalnego osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Ich okres składkowy i nieskładkowy wynosiłby 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Przykładowo kobieta rozpoczynająca pracę zawodową w wieku 18 lat, przejdzie na emeryturę w wieku 53 lat, zaś mężczyzna, który również zaczął pracę w wieku 18 lat, na emeryturę przejdzie w wieku 58 lat. 28 października 2021 roku projekt ten trafił do Sejmu, zaś 14 grudnia 2021 roku odbyło się pierwsze czytanie. 

Zdjęcie ilustracyjne Emerytura po mężu w 2022 będzie niższa? To pomysł Platformy

Emerytury stażowe — projekt Andrzeja Dudy

Podobny projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych znalazł się wśród obietnic podczas kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Projekt emerytury stażowej na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy złożony w Sejmie 14 grudnia 2021 roku przewiduje przejście na emeryturę po 39 latach pracy dla kobiet i po 44 latach dla mężczyzn. Warunkiem jest osiągnięcie odpowiedniego kapitału, który wystarczyłby na wypłatę w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Pieniądze, ZUS Podwójna emerytura może przysługiwać nie tylko w Polsce

Co zmieni emerytura stażowa i kiedy wejdzie w życie?

Najważniejszą zmianą, którą niesie ze sobą projekt emerytur stażowych jest rezygnacja z wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy. Osoby, które rozpoczęły pracę zawodową wcześniej, będą mogły przejść na emeryturę szybciej. Pojawiają się przeciwnicy, którzy krytykują projekty zakładające przejście na emeryturę po przepracowanym stażu. Chodzi o zbyt niski kapitał składkowy w ZUS-ie, który przełożyłby się na niskie kwoty świadczenia emerytalnego.

Projekt emerytury stażowej wejdzie w życie, jeśli przejdzie wszystkie etapy procesu legislacyjnego w Sejmie oraz Senacie. Sejm ma trzy miesiące od daty złożenia projektu na rozpoczęcie pierwszego czytania. Po drugim i trzecim czytaniu Senat ma 30 dni na ustosunkowanie się do projektu ustawy. Gdy Sejm przyjmie ustawę, Marszałek przekazuje ją prezydentowi do podpisu. Po czternastu dniach ustawa zyskuje moc prawną i wchodzi w życie. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy prezydent Andrzej Duda podpisze się pod projektem. Nie wiadomo również, który z nich będzie miał szansę wejść w życie. Pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się 15 grudnia. Od tamtej pory nie ma nowych informacji.

Projekt ustawy o emeryturach stażowych budzi duże zainteresowanie wśród tysięcy Polaków: kobiet oraz mężczyzn. Oto niektóre z pojawiających się głosów wśród internautów:

A co mają powiedzieć ci co mają ponad 47 pracy składkowej i muszą pracować jeszcze ponad 2 lata, to kpina a nie staranie o emerytury stażowe
ktoś kto w życiu ciężko nie pracował nie ma pojęcia dlaczego ludzie spracowani chcieliby mieć prawo do skorzystania z emerytury jeszcze za życia
Zrobili z nas niewolników 46 lat pracy już minęło a oni mówią o sprawiedliwości
Proszę dać mi odpocząć. Proszę o godne życie po 38 latach pracy, bym nie musiała się odhaczyć w urzędzie pracy, gdzie urzędnik traktuje mnie jak nieroba i gorszy sort człowieka
Więcej o: