Dodatek energetyczny 2022 w odpowiedzi na inflację. Te osoby dostaną najwyższą dopłatę do prądu i gazu

Dopłaty do prądu i dofinansowanie do gazu w 2022 roku jest możliwe. Tak zwany dodatek osłonowy trafi do wielu osób, ale trzeba spełnić określone warunki. Kwota może się różnić, w zależności od gospodarstwa domowego. Podpowiadamy, ile można zyskać.

Polacy są zaniepokojeni rosnącymi opłatami za gaz i prąd. W 2022 roku są one rekordowe, co znacznie wpłynie na sytuację materialną wielu domostw. Rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej zdecydował się wspomóc społeczeństwo specjalnym dodatkiem osłonowym. Chodzi o dopłatę do prądu i gazu. Uzyskają ją tylko ci, którzy spełnią określone warunki. Konieczny jest wniosek i zaświadczenie o dochodach. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Elektrownie węglowe w Polsce wyłączone w 2035 roku?

Do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy 2022? Lepiej to wiedzieć już teraz

Wniosek o dodatek osłonowy jest niezbędny, aby uzyskać dofinansowanie do prądu i gazu. Termin składania wniosków upływa 31 października 2022 roku. Od piątku 7 stycznia wniosek można złożyć w najbliższej gminie. Dodatkowo 4 stycznia ruszyła specjalna infolinia, gdzie obywatele otrzymają odpowiedzi na wszystkie dotyczące tego tematu pytania. Jest także możliwość złożenia wniosku przez profil zaufany drogą elektroniczną. Gotowy formularz znajduje się tutaj

Dopłaty do prądu 2022. Wniosek to nie wszystko. Należy spełnić warunki

Aby otrzymać dopłatę do prądu i gazu, konieczne będą dane wnioskodawcy (wraz z numerem PESEL), ale także wszystkich członków gospodarstwa domowego. Trzeba wykazać, co jest głównym źródłem ogrzewania w domu (np. kominek, koza, piec kaflowy, kuchnia węglowa). Wnioskodawca musi też zsumować dochody członków domostwa, oraz dołączyć pisemne oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych danych. Planowana przez Ministerstwo Klimatu nowelizacja przewiduje rozszerzenie kręgu uprawnionych osób do wypłaty dodatku o:

  • osoby korzystające z zasiłków pomocy społecznej,
  • emerytów ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury,
  • emerytów i rencistów ze świadczeniem równym najniższej emeryturze,
  • rodziny wielodzietne.

Ile wynosi dodatek osłonowy 2022? To nowa nazwa na dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny to dawna nazwa na dodatek osłonowy. Ten drugi obowiązuje dopiero od tego roku. W zależności od dochodu danego gospodarstwa domowego obywatele mogą otrzymać:

  • dopłatę 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłatę 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłatę 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłatę 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.
Więcej o: