Nowy Polski Ład. Emerytury bez podatku 2022 rozczarowują? Seniorzy: "Inflacja i tak nas zeżre"

Niedawno wprowadzono emerytury bez podatku. 2022 rok, to dobry czas dla seniorów, którzy liczyli na podwyżkę świadczeń. W związku z waloryzacją oraz rozporządzeniami, które wprowadził Nowy Polski Ład, seniorzy zyskają nawet kilkaset złotych. Niestety, nie wszyscy.

Nowy Polski Ład to prawdziwa rewolucja, zwłaszcza dla emerytów. Seniorzy zyskali nowe świadczenia. Część z nich objęły też ulgi dotyczące podatków. Emerytury bez podatków obowiązują już teraz, ale niestety są warunki, które należy spełnić. W związku z tym nie każdy senior na tym zyska. Wielu obywateli jest sceptycznie nastawionych do obecnych reform. Obawiają się, że będzie to fatalne w skutkach.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Emerytury w 2022 roku są wyższe. Nie każdy otrzyma taką samą podwyżkę

W związku z waloryzacją emerytur, wzrośnie m.in. minimalna emerytura netto. Przyjmuje się, że waloryzacja wynosi 104,89 proc. Zatem świadczenie wzrosłoby o 61,17 zł i finalnie wynosiło 1.312,05 zł. Obecnie spływają ostateczne dane z GUS, które mają wpływ na kwotę świadczenia. Finalną wysokość emerytur i rent poznamy już w drugiej połowie lutego. Szansę na jeszcze wyższą podwyżkę mają emeryci, których obejmie kwota wolna od podatku. Oni mogą zyskać na tej reformie najwięcej.

Emerytury 2022 bez podatku. Tabela nie obejmuje wszystkich seniorów

Niestety, kwota wolna od podatku i dodatkowy zysk obejmie tylko najbiedniejszych seniorów. Ci, których dochód ze świadczeń nie przekracza 2500 zł będą zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku. Podwyżka niestety będzie niewielka. Oscyluje w przedziale od 35 do 135 złotych. Tabela emerytur bez podatku została załączona w galerii na górze artykułu. Seniorzy nie są zadowoleni z takich podwyżek. Na naszym profilu w mediach społecznościowych pisali:

Inflacja i tak to zeżre
Wszystko zdrożało żywność, czynsz do góry, energia i gaz. I co z tego że emerytura bez podatku. ŁASKA.
Parę groszy więcej

Czy ponowne przeliczenie emerytury 2021 to szansa na podwyżkę świadczenia?

Seniorzy szukają szansy na podwyżkę świadczeń jeszcze w inny, znany już sposób. Chodzi o ponowne przeliczenie emerytury. W związku ze zmianami w tablicach GUS emerytury wzrosły, ale nie wszystkie. Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury mogą złożyć tylko osoby, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Natychmiast odrzucone zostaną wnioski od tych, którzy należą do grupy:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).
Więcej o: