200 zł do emerytury. Czy możesz się o nie starać? Przyznawane jest dożywotnio i nie wypłaca go ZUS

Rząd postanowił wesprzeć pewną grupę seniorów. 200 zł do emerytury ma trafić do jasno określonego grona najstarszych obywateli. Jednym z warunków jest wykonywanie bardzo odpowiedzialnego zadania.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura niektórych seniorów może powiększyć się o dodatek w wysokości 200 zł. Od nowego roku seniorzy spełniający określone kryteria mogą składać wnioski, aby ich emerytura powiększyła się o wyżej wymieniona kwotę. Co ciekawe nie obowiązuje przy przyznawaniu go próg dochodowy.

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

200 zł do emerytury: kto może je otrzymać?

Jednym z ważnych wymogów, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek, jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Następnie oby ważne jest służba w Ochotniczej Straży Pożarnej, GOPR lub TOPR. 

"Świadczenie ratownicze" przyznawany będzie dożywotnio, jednak warunkiem jego otrzymania jest przepracowanie w wymienionych służbach co najmniej 20 (w przypadku kobiet) lub 25 (w przypadku mężczyzn) lat. Wysokość świadczenia ma być waloryzowana co trzy lata.

Dodatkowe 200 zł do emerytury dla strażaków ochotników. Jest jeden ważny szczegół

W 2022 roku jak szacuje portal Prawo.pl, z dodatku skorzysta 17 700 strażaków. Nie wystarczy jednak być, tylko zapisanym jako strażak ochotnik, aby z niego skorzystać. Jest jeszcze jeden bardzo ważny warunek w tym przypadku. Dodatkowo, jak czytamy na stronie MSWiA: 

Co ważne, aby otrzymać dodatek, trzeba — w okresie służby — wyjeżdżać do akcji przynajmniej raz w roku

Nowe świadczenie ratownicze — jak złożyć wniosek o dodatkowe 200 zł do emerytury?

Jeżeli chcemy otrzymywać pieniądze z tytułu świadczenia ratowniczego, należy złożyć odpowiedni wniosek. Nie dostarczamy go jednak w tym przypadku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za wypłaty dodatkowych 200 zł do emerytury odpowiedzialny będzie Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przypadku byłych strażaków OSP, wniosek należy dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej.

Więcej o: