Jakie ulgi dla seniorów przysługują w 2022 roku? Jest ich kilka a pośród nich ulga dla pracujących emerytów

Podczas planów Nowego Ładu nie zabrakło również rozwiązań, które miałyby pozostawić pieniądze w kieszeniach seniorów. To właśnie z myślą o nich stworzona została ulga dla pracującego emeryta czy emerytura bez podatku. Sprawdzimy dziś, dla kogo te rozwiązania będą naprawdę korzystne.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pośród emerytów możemy wyodrębnić dwie grupy, które na nowych rozwiązaniach Nowego Łady zyskają najbardziej. Będą to seniorzy o najniższych świadczeniach, a także ci, którzy zdecydowali się na kontynuację pracy zarobkowej. Istnieje również taka ulga, z której seniorzy korzystają już kilka lat.

Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty

Emerytura bez podatku 2022: na tej zmianie skorzystają seniorzy o najniższych emeryturach

Emerytura bez podatku obejmie emerytów, których źródłem utrzymania jest emerytura nieprzekraczająca 2090 zł na rękę. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z nowymi przepisami w przypadku świadczeń do 2 500 zł brutto miesięcznie nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego. Jeżeli senior pobiera wyższą emeryturę, podatek zapłaci jedynie od kwoty przekraczającej 30 tys. rocznie.

Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Co roku zachodzą modyfikacje

Bezpłatne leki dla najstarszych seniorów ulga, z której mogą skorzystać seniorzy. Program dedykowany jest dla osób, które ukończyły już 75 rok życia i są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. Ulga obowiązuje już dzień po 75. urodzinach. Wśród bezpłatnych leków znajda sięm.in. medykamenty służące do leczenia chorób wieku podeszłego. Każdego roku lista bezpłatnych leków ulega modyfikacji a w związku z tym najlepiej zapoznać się z dokładną listą na stronie ministerstwa zdrowia. Istnieje jeden warunek otrzymania bezpłatnych leków. Jest to posiadanie ważnej recepty. Może ona być wystawiona przez lekarza rodzinnego, a także pielęgniarkę POZ, która posiada uprawnienie do wystawiania recept.

Ulga dla pracujących emerytów, czyli PIT-0

Z zerowego PITu mogą skorzystać seniorzy, którzy nie zdecydowali się na zastosowanie ulgi dla klasy średniej. Osoba starsza musi także zrezygnować ze świadczenia emerytalnego na rzecz kontynuowania pracy zawodowej. W takie sytuacji zwolnienie z podatku obejmie pracujących emerytów, którzy rocznie zarobią do 85 528 zł. Co ciekawe podatek zapłacić będą musieli dopiero od kwoty 115 528 zł ze względu na podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

Więcej o: