Ulga na Internet 2022: kto może z niej skorzystać? 1520 zł to kwota, którą można zaoszczędzić

Już niedługo wszyscy będziemy rozliczać swoje PIT-y. Aby dostać jak największy zwrot podatku, warto korzystać z wszystkich przysługujących nam ulg. Pośród nich znajduje się jedna, o której może nie wszyscy słyszeli, czyli ulga na internet 2022. Wyjaśniamy jak z niej skorzystać.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga podatkowa jest to przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku. Stosuje się ja przy rozliczeniu rocznym naszego podatku. Pośród wielu ulg znajduje się również jedna mało znana, czyli ulga na internet. Wyjaśniamy dziś, komu przysługuje i ile wynosi.

Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty

Anna Lewandowska Anna Lewandowska świętowała dzień pizzy. "Koszula mega!"

Ulga za internet 2022 i ulga na internet 2021 to wciąż to samo. Kiedy można z niej skorzystać?

Ulga za internet jest specyficznym rodzajem ulgi. Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy gdy podatnik wcześniej z niej nie korzystał, a jej odliczenie przysługuje jedynie w rozliczeniach podatkowych w dwóch następujących po sobie latach. Wiec z ulgi na internet, w zeznania za rok 2021 roku mogą skorzystać ci, którzy:

  • nigdy wcześniej nie korzystali z tego rodzaju ulgi
  • po raz pierwszy z ulgi skorzystali przy rozliczaniu zeznania rocznego za rok 2020

Ulga na internet 2022: jaką kwotę można odliczyć?

Jeżeli chcesz skorzystać z ulgi za internet, musisz mieć na uwadze, że kwota możliwa do odliczenia jest limitowana. Maksymalna kwota, o którą podatnik może pomniejszyć dochód, wynosi 760 zł na osobę. Kwota ta dotyczy ona jednej osoby, bez wyjątku. Nawet kiedy małżonkowie posiadają wspólność majątkową i rozliczają się wspólnie, nie ma możliwości łączenia kwoty limitu i wykorzystywania jej tylko przez jednego z małżonków. W związku z tym w przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa i wynosi do 1520 zł.

Jakie dokumenty wymagane są jeżeli chcemy skorzystać z ulgi na internet?

Każdy, kto chce skorzystać z ulgi za internet, powinien wiedzieć, że odliczeniu podlegają wszystkie wydatki związane z użytkowaniem internetu. Prawo do ulgi przysługuje nie tylko tym, którzy korzystają z internetu w swoim domu, ale przysługuje też tym, którzy korzystają z internetu w kafejce internetowej, mają go w telefonie komórkowym, czy też posiadają przenośny modem podłączony do laptopa.

Ważne jednak, że skorzystanie z ulgi za internet wymaga prawidłowego udokumentowania poniesionego z tego tytułu wydatku. Najbezpieczniejszym dowodem dokumentujący korzystanie z usług internetowych jest faktura, ale nie jest to jedyny dokument, którym możemy udowodnić poniesione koszty.

Więcej o: